سلامتی وتندرستیمو

ریزش مو سکه ای و درمان آن

آلوپسی آره آتا یا ریزش مو سکه ای چیست؟

ریزش مو سکه ای یا به اصطلاح آلوپسی آره آتا یک بیماری شایع خود ایمنی در پوست است که باعث ریزش مو در قسمت های سر، صورت و گاهی اوقات در سایر نواحی بدن می شود. در حقیقت، تنها در ایالات متحده حدود 6.8 میلیون نفر با این بیماری شناخته شده اند. افراد در هر سنی، هر دو جنس و همه گروه نژادی و قومی می توانند به آلوپسی آره آتا مبتلا شوند. نشانه های این بیماری گاهی در دوران کودکی ظاهر می شود و می تواند برای هر شخص این نشانه ها متفاوت باشد. به عنوان مثال، افراد بسیاری اولین نشانه های این بیماری را در سنین 30 سالگی تجربه میکنند.

ریزش موی سکه ای و علت آن

ریزش مو سکه ای یک بیماری پلی ژنیک شناخته می شود. که بدان معنی است که برخلاف یک بیماری تک ژنی، نقش ژن های هر دو والد در ایجاد این بیماری در کودک تاثیر دارد، و حداقل بیان 8 ژن متفاوت در ایجاد این بیماری تاثیر دارند.

به همین دلیل، بیشتر والدین بیماری ریزش مو سکه ای را به فرزندان خود منتقل نخواهند کرد. حتی در دوقلوهای همسان، که تمامی ژن های آن ها مشابه است، فقط 55٪ احتمال دارد که اگر یکی مبتلا به آلوپسی آره آتا باشد، دیگری نیز درگیر شود. به همین دلیل دانشمندان معتقدند که ایجاد این بیماری تنها وابسته ژنتیکی ندارد و سایر عوامل محیطی نیز در ابتلا به ریزش مو سکه ای نقش دارند.

پژوهش های بسیاری حاکی از آن است که افراد مبتلا به برخی بیماری های خود ایمنی مانند مالتیپل اسکلروزیس یا آرتریت روماتوئید، با مشکل کمبود ویتامین D رو به رو هستند. و از آنجا که بیماری ریزش مو سکه ای یک بیماری خود ایمنی است، دانشمندان سطح ویتامین D را در افرادی که با این بیماری درگیر هستند، بررسی کرده اند. در برخی از افراد کمبود ویتامین D مشهود بود، اما برخی دیگر هیچ کمبودی نداشتند. بنابراین برای تعیین نقش ویتامین D در ایجاد این بیماری به پژوهش های بیشتری نیاز است.

ریزش مو سکه ای
ریزش مو سکه ای

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟

  • همان گونه که گفتیم، این بیماری ریشه ژنتیکی دارد و وجود والدین دارای این بیماری یا یکی از بستگان خونی نزدیک خطر ابتلا به آن را افزایش میدهد. تخمین زده می شود که حدود 10٪ تا 20٪ افراد مبتلا به ریزش مو سکه ای دارای عضوی از خانواده می باشند که به آن مبتلا است.
  • وجود بیماری هایی مانند آسم، تب یونجه، درماتیت آتوپیک، اختلالات تیروئیدی، ویتیلیگو یا سندرم داون: پژوهش ها نشان می دهد افرادی که یکی از این بیماری ها را دارند بیشتر در معرض ابتلا به ریزش مو سکه ای هستند.

نشانه های ابتلا به ریزش مو سکه ای

علایم بیماری ریزش مو سکه ای، دارای 3 مرحله اصلی میباشد:

  • ریزش ناگهانی مو
  • بزرگ شدن منطقه کچلی
  • رشد مجدد موها

بنا به گفته دکتر ناهید همتیان، نواحی طاسی شکل، میتوانند کاملا صاف و خالی از هرگونه مو بوده یا دارای موهای ریز و مجعد شکلی به صورت پراکنده باشند. موهای مجعد مانند دارای طول 2 تا 3 میلی متر، به صورت شکسته و آسیب دیده، و دارای ریشه چماقی شکل هستند. رشد مجدد موها در ابتدا سفید یا خاکستری است. ممکن است موهای تازه رشد کرده فر باشند حتی اگر در گذشته کاملا صاف رشد میکردند. همچنین رشد مجدد تمام موها ممکن است ماهها و گاهی سالها طول بکشد.

ریزش مو سکه ای در افراد مختلف متفاوت است و عموما به صورت زیر می باشد

آلوپسی توتالیس

در 5٪ از بیماران مبتلا به ریزش مو سکه ای به صورت خود ایمنی، را تحت تأثیر قرار می دهد.در این مدل بیماری یا تقریبا تمام موهای سر از بین می روند.

والدین بیماری ریزش مو سکه ای را به فرزندان خود منتقل نخواهند کرد
والدین بیماری ریزش مو سکه ای را به فرزندان خود منتقل نخواهند کرد

آلوپسی یونیورسالیس

کمتر از 1٪ افراد را درگیر می کند. در این مدل تمام موها یا تقریبا تمام موهای کل بدن از بین میرود.

آلوپسی یونیورسالیس
آلوپسی یونیورسالیس

آلوپسی اوفیازیس

الگویی از بیماری که بر روی قسمت های پوست پس سر و کناری تأثیر می گذارد.

آلوپسی اوفیازیس( منطقه ای )
آلوپسی اوفیازیس( منطقه ای )

درمان این بیماری

برخلاف بسیاری از بیماری های پوستی، آلوپسی آره آتا باعث ایجاد جوش، قرمزی، کهیر یا خارش شدید نمی شود. حتی، برخی از افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا، وجود این بیماری را بسیار خوب میدانند. چرا که باعث میشود تا شما همیشه از پوست سر خود، گوش ها و صورت در برابر اثرات آفتاب یا دیگر عناصر خشن را محافظت کنید. هرچند مناطق بدون مو، نسبت به سرما حساسیت بیشتری نیز دارند.

بسته به نوع بیماری، سن فرد و میزان ریزش مو، گزینه های مختلفی برای درمان بیماری، ایجاد اختلال در سیستم ایمنی و یا تحریک رشد فولیکول های  مو وجود دارد. به ویژه برای افرادی که اشکال خفیف تری از بیماری داشته باشند (کمتر از 50٪ ریزش مو دارند).

بنا به گفته دکتر سید محمد سالار ظاهریانی برای کسانی که بیش از 50٪ ریزش مو در پوست سر یا سایر نواحی بدن دارند، داروهای خوراکی و تزریقی تجویز میشود. با این حال، این داروها برای همه مفید نیستند. به همین دلیل مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد خطرات و مزایای استفاده از هر دارویی صحبت کنید.

از جمله داروهایی که برای این افراد تجویز میشود میتوان nivolumab را نام برد. از این دارو برای درمان سرطان ریه و ملانومای گسترش یافته استفاده می شود. چند ماه پس از استفاده از این دارو، ریزش مو ناشی از آن دیده میشود که به معنای موثر بودن دارو است. همچنین می توان این ریزش مو را با تزریق موضعی کورتیکواستروئید روی مناطق طاسی شکل، درمان کرد.

نور درمانی

از دیگر روش های جدید درمان این بیماری، استفاده از نور درمانی است. در این روش برای نوع یونیورسال که تمامی بدن با آن درگیر میباشد، کاربرد بسیار دارد. در نور درمانی، از اشعه ماورای بنفش باند باریک، با طول موج حدود 311 نانومتر استفاده میشود.

مزیت های این روش عموما شامل: مدت زمان درمان کمتر ولی شدت آن بیشتر است، دوره درمان نسبتا کوتاه است، احتمال پاسخ درمانی با باند باریک اشعه ماورا بنفش بسیار بیشتر است و بیمار به سرعت بهبود یافته و زمان بیشتری در بهبودی می‌ماند.

نور درمانی (فتو تراپی)
نور درمانی (فتو تراپی)

ما در کلینیک جوان، با داشتن بهترین و مجرب ترین متخصصان در این زمینه، میتوانیم به شما کمک کنیم تا با تعداد 5-2 بار جلسه درمانی در هفته و به صورت سرپایی و بدون هیچ گونه درد و عارضه ای از بیماری ریزش مو سکه ای رهایی یابید. میزان و شدت اشعه در هر جلسه، بر اساس پروتکل درمانی مختص شما که توسط پزشک متخصص تجویز میشود، مشخص می‌شود. این روش عارضه خاصی ندارد و تنها ممکن است پس از هر جلسه، پوست حالت آفتاب سوختگی به خود بگیرد که با کرم مرطوب کننده کاملا برطرف میشود.


منابع:

  1. https://www.naaf.org/alopecia-areata
  2. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/types/alopecia/causes
  3. https://dermnetnz.org/topics/alopecia-areata

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم