سلامتی وتندرستی

Smoker face (چهره فرد سیگاری) و ویژگی های آن

منظور از Smoker face (چهره فرد سیگاری) چیست؟

Smoker face (چهره فرد سیگاری) ویژگی است که بر اثر کشیدن سیگار در طولانی مدت اتفاق می افتد. دود تنباکو ناشی از سیگار حاوی مواد زیادی است که می تواند برای بدن مضر باشد. علاوه بر تشدید حساسیت به برخی بیماری ها می تواند به Smoker face ( چهره فرد سیگاری) نیز منجر شود که مشخصه افرادی است که به طور مکرر و برای چندین سال سیگار می کشند. چین و چروک صورت شایع‌ترین ویژگی است و معمولاً در سنین پایین‌تر رخ می‌دهد، در حالی که خطوط استخوان‌های صورت اغلب برجسته‌تر می‌شوند. گاهی اوقات پوست صورت نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. هنگامی که فردی برای چندین سال سیگار می کشد، پوست نیز می تواند دچار تغییر رنگ شده و  یا رنگ خاکستری به خود بگیرد.

منظور از Smoker face (چهره فرد سیگاری) چیست؟
منظور از Smoker face (چهره فرد سیگاری) چیست؟

Smoker face (چهره سیگاری) چه نشانه هایی دارد؟

خطوط و چین و چروک ها در نزدیکی لب ها و چشم ها در صورت فرد سیگاری ایجاد می شوند. اغلب خطوط عمیقی در گونه ها وجود دارد که می تواند ایجاد شود، علاوه بر خطوط کم عمق در سراسر نواحی گونه و فک پایین. چهره افراد سیگاری اغلب از نظر ظاهری فرسوده تر و ناهموارتر است، در حالی که پوست گاهی اوقات دارای کیفیت چرمی است.

تغییر رنگ قرمز، نارنجی یا بنفش نیز ممکن است در پوست صورت رخ دهد. صورت فرد سیگاری همچنین می تواند با زخم هایی مشخص شود که کندتر از حد معمول بهبود می یابند. بیماری هایی مانند پسوریازیس روی پوست در سراسر بدن و همچنین صورت معمولاً در افراد سیگاری شایع تر است. مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر افراد، از جمله کودکان، می‌توانند Smoker face (چهره سیگاری) را در افراد جوان‌تر از ۷۰ سال شناسایی کنند.

به چه دلیل این حالت بروز می کند؟

Smoker face (چهره فرد سیگاری) به این دلیل اتفاق می‌افتد که رشته‌های کلاژن و الاستیک که پوست را در کنار هم نگه می‌دارند، اغلب ضخیم و تکه تکه شده‌اند. گردش خون معمولاً تحت تأثیر دود سیگار نیز قرار می گیرد، که می تواند اکسیژنی را که به پوست صورت می رسد محدود کند. کمبود کلاژن اغلب به این معنی است که آب کمتری در پوست صورت وجود دارد که به طور کلی چین و چروک را افزایش می دهد. محققان همچنین بر این باورند که موادی به نام رادیکال‌های آزاد موجود در دود تنباکو می‌تواند به پوست آسیب برساند و همچنین ممکن است هنگام سیگار کشیدن محافظت کمتری در برابر این ذرات وجود داشته باشد.

دود تنباکو ناشی از سیگار حاوی مواد زیادی است که می تواند برای بدن مضر باشد.
دود تنباکو ناشی از سیگار حاوی مواد زیادی است که می تواند برای بدن مضر باشد.

چرا سیگار کشیدن دقیقا منجر به پیری صورت می شود؟

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث پیری زودرس پوست و چهره سیگاری شود، از جمله قرار گرفتن در معرض نور خورشید. در این حالت سیگار به دلیل تأثیر نیکوتین بر روی رگ های خونی ظاهر پوست را تغییر می دهد. نیکوتین رگ های خونی را باریک می کند که بر گردش خون تأثیر می گذارد. با گردش خون کمتر، پوست فرد اکسیژن و مواد مغذی کمتری دریافت می کند که برای بافت و ظاهری سالم مهم است.

درست مانند بقیه بدن، پوست برای سلامتی بهینه به آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین ها نیاز دارد – و زمانی که آن ها نمی توانند به پوست فرد برسند، رادیکال های آزاد شروع به تاثیرگذاری می کنند و باعث چین و چروک و علائم پیری زودرس می شوند. هر بار که سیگار می کشید بدن خود را در معرض استرس اکسیداتیو قرار می دهید. ترکیبات شیمیایی موجود در سیگار همچنین بدن را از کلاژن و الاستین تخلیه می کند، ساختارهایی که بدن ما برای کمک به حفظ انعطاف پوست تولید می کند. بدن فرد به طور طبیعی با افزایش سن شروع به تولید کمتر این مواد می کند.

چین و چروک های اطراف دهان به طور خاص با سیگار کشیدن مرتبط است. عوامل اصلی گرمای سیگار و عمل فیزیکی جمع کردن لب ها به هم هنگام استنشاق است.

ترک سیگار می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر بهبود ظاهر فرد داشته باشد.
ترک سیگار می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر بهبود ظاهر فرد داشته باشد.

آیا کاری وجود دارد که شما می توانید برای جلوگیری از چهره سیگاری یانجام دهید؟

در حالی که می توانید با استفاده از کرم ضد آفتاب از پوست خود در برابر اشعه های مضر UV محافظت کنید، اما چنین اقداماتی برای سیگار کشیدن وجود ندارد. بهترین اقدام ترک سیگار و حمایت از سلامت پوست با نوشیدن آب بیشتر و خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه است.

ترک سیگار چه تاثیراتی بر پوست و بدن دارد؟

سیگار برای سلامتی مضر است. اگرچه درست است، اما این تنها دلیل برای ترک یا اجتناب از سیگار نیست. سیگار بیش از اینکه فقط به سلامتی فرد آسیب برساند، به پوست نیز آسیب می رساند. از حلقه های تیره زیر چشم گرفته تا انگشتان زرد، سیگار کشیدن می تواند تاثیر زیادی بر ظاهر فرد داشته باشد. خوشبختانه، ترک سیگار می تواند بخشی از این آسیب را معکوس کند. در اینجا تغییراتی وجود دارد که می توانید انتظار داشته باشید هنگام ترک سیگار در پوست خود مشاهده کنید. این تغییرات عبارتند از :

کاهش سیاهی زیر چشم و چهره سیگاری

سیگار کشیدن و سیاهی زیر چشم دست به دست هم می دهند. مطالعه‌ای که در جان هاپکینز انجام شد نشان داد که افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری احساس بی‌قراری بعد از یک خواب کامل شبانه دارند. محققان معتقدند این به این دلیل است که علائم ترک نیکوتین الگوهای خواب را مختل می کند. کم خوابی به نوبه خود سیاهی زیر چشم را بدتر می کند. افرادی که سیگار را ترک می کنند خواب بهتری دارند و به نوبه خود کمتر دچار سیاهی زیر چشم می شوند.

پوست سفت تر

دود سیگار حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی است. بسیاری از این مواد شیمیایی به کلاژن و الاستین، فیبرهایی که به پوست فرد خاصیت ارتجاعی می‌دهند، آسیب می‌رسانند. در نتیجه پوست فرد مستعد پیری زودرس و چین و چروک است. هنگامی که سیگار را ترک می کنید، تولید کلاژن بدن به سطح طبیعی باز می گردد، بنابراین پوست نیز سالم تر به نظر می رسد. اگرچه ممکن است چین و چروک از بین نرود، رشد آنها کند می شود.

هنگامی که سیگار را ترک می کنید، تولید کلاژن بدن به سطح طبیعی باز می گردد، بنابراین پوست نیز سالم تر به نظر می رسد.
هنگامی که سیگار را ترک می کنید، تولید کلاژن بدن به سطح طبیعی باز می گردد، بنابراین پوست نیز سالم تر به نظر می رسد.

چهره صاف تر و جوانتر

نیکوتین موجود در سیگار رگ های خونی فرد را منقبض می کند که اکسیژن و مواد مغذی ضروری را به پوست می رساند. هنگامی که این رگ های خونی منقبض می شوند، پوست از اکسیژن و مواد مغذی محروم می شود. در نتیجه رنگ پوست کدر و ناهموار است. ترک سیگار میزان اکسیژن و مواد مغذی ارسالی به سلول‌های پوست را افزایش می‌دهد و پوستی صاف‌تر، یک دست‌تر و جوانتری را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

موهای بهتر

اگرچه سیگار به خوبی شناخته شده نیست، اما به موهای فرد نیز آسیب می رساند. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در سیگار به فولیکول های مو آسیب می رساند و باعث نازک شدن زودرس مو می شود. در واقع، یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که مردان سیگاری دو برابر بیشتر از مردان غیرسیگاری در معرض طاسی هستند. ترک سیگار باعث افزایش جریان خون به فولیکول های مو می شود که ممکن است منجر به رشد مجدد مو یا موهای ضخیم تر شود.

بهبود وضعیت انگشتان و ناخن ها

سیگار نه تنها دندان‌ها، بلکه انگشتان و ناخن‌های فرد را نیز لکه دار می‌کند. نیکوتین موجود در سیگار در حین نگه داشتن سیگار انگشتان فرد را لکه دار می کند. پس از ترک سیگار، افراد اغلب متوجه خطی روی ناخن خود بین ناخن لکه دار و ناخن تازه رشد شده می شوند. با گذشت زمان، ناخن جدید جایگزین ناخن لکه دار می شود و لکه های انگشت محو می شوند. اگر شما غیرسیگاری هستید و انگشتانتان زرد یا لکه دار است ، نیاز است که به متخصص پوست مراجعه کنید.

صحت علمی مطالب موجود در این مقاله توسط خانم دکتر ناهید همتیان، متخصص پوست ، مو و زیبایی تایید شده است.

منابع:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دکمه بازگشت به بالا