مو

انواع مو و معرفی عوامل تاثیرگذار در ایجاد آن

انواع مو و بررسی عوامل تاثیرگذار در ایجاد آن

انواع مو برای آقایان و خانم ها از موهای صاف تا گره خورده متغیر است. وقتی در مورد نوع مو صحبت می کنیم، معمولاً به الگوی فر آن اشاره می کنیم. نوع موی شما با شکل فولیکول های مو تعیین می شود. فولیکول‌های مختلف انواع مختلفی از مو را تولید می‌کنند، از موی صاف گرفته تا موهای فر و وز. دانستن نوع آن باید به شما درک بهتری از ویژگی های طبیعی موهایتان بدهد و حتی ممکن است بر روشی که برای مدل دادن و مراقبت از آن انتخاب می کنید، تأثیر بگذارد.

زیرا بسته به نوع موی افراد ممکن است لازم باشد که دستورالعمل های مراقبت متفاوتی را دنبال کنند. سه بافت موی مختلف و چهار نوع مو وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

نوع موی من چیست؟
نوع موی من چیست؟

چگونه نوع موی خود را بشناسیم؟

نوع مو و بافت آن توسط عوامل مختلفی از جمله ژنتیک تعیین می شود. موهای صاف یکی از رایج ترین انواع مو در سراسر جهان است. هر شخصی بافت موی منحصر به فردی دارد. چهار نوع بافت اصلی مو وجود دارد: نوع 1 – صاف، نوع 2 – موج دار، نوع 3 – مجعد و نوع 4 – فر. انواع مو و بافت به شرح زیر است :

موهای نوع اول: صاف

موهای نوع 1 فاقد فر طبیعی هستند. رشته های منفرد ممکن است ریز یا درشت، ضخیم یا نازک باشند. این نوع تمایل به چرب شدن دارند، بنابراین بسیاری از آرایشگران توصیه می کنند که برچسب محصولات را بررسی کنید تا مطمئن شوید محصولی که خریداری می کنید دارای روغن اضافی نباشند. استفاده از شامپوهای خشک نیز ایده خوبی برای کاهش چربی موها هستند. همچنین شستن بیش از حد موهایتان می‌تواند باعث تولید بیش از حد چربی در پوست سرتان شود. بنابراین شامپوی خشک برای افرادی که نوع موی آنها صاف و چرب باشد، مفید است.

موهای صاف
موهای صاف

موهای نوع دوم: موج دار

نوع 2 به طور طبیعی موج دار هستند و نسبت به برخی از انواع موها دارای فر بیشتر اما نسبت به سایرین کمتر است. موها در این نوع معمولا ضخیم تر از دسته اول است. موهای نوع A2 موج دار هستند و می توانند نازک یا کمی درشت تر باشند. به طور معمول دارای امواج s شکل است و حالت دادن به آن آسان است. موهای نوع B2موج دار و ضخیم متوسط ​​هستند. همچنین موهای نوع C2 موج دار، ضخیم و درشت هستند. می تواند بسیار وز شود و حالت دادن به آن سخت باشد.

موج دار و انواع آن
موج دار و انواع آن

موهای نوع سوم: مجعد

این نوع موها می توانند از حلقه های شل و شناور تا پیچ های چوب پنبه ای تنگ و فنری که کمی براق هستند اما مستعد وز شدن می باشند متغیر باشد. نوع موی مجعد با حلقه های طبیعی مشخص می شوند که از پخش شدن روغن های طبیعی پوست سر در تمام طول تارها جلوگیری می کنند. این بدان معناست که موهای مجعد بیشتر مستعد خشکی هستند.

نوع A3

شایع ترین نوع موی مجعد نوع A3 است. این نوع ممکن است شامل ترکیبی از موج های محکم و حلقه های شل باشد. صاف کردن این دسته از موها امکان پذیر است اما در عین حال می تواند مستعد آسیب در برابرگرما نیز باشد.

نوع B3

در مقایسه با موهای A3، فرهای این دسته بیشتر مارپیچ هستند. فرها فراوان و فنری هستند و معمولاً از ریشه شروع می شوند. در این نوع خشکی می تواند یک مسئله باشد. استفاده از محصولات مرطوب کننده در این نوع مو ضروری هستند.

نوع C3

مویC 3 که با فرهای محکم و فنری مشخص می شود، ضخیم و مستعد وز شدن هستند. محصولاتی مانند نرم کننده می توانند به مبارزه با خشکی و پف کردن موها کمک کنند . بهتر است از خشک کردن این نوع موها با سشوار خودداری شود.

مجعد و انواع آن
مجعد و انواع آن

موهای نوع چهارم: فرفری و وز

این نوع، موهای بسیار فرفری یا گره خورده هستند. فرهای این دسته اغلب بسیار درشت هستند. اما در واقع، همچنین حساس می باشند و به راحتی آسیب می بیند. اگر موی نوع 4 سالم باشد، باید کمی درخشندگی و خاصیت ارتجاعی داشته باشد. موهای نوع A4 نرم، با فرهای محکم و مشخص است. موهایی که نوع B4 هستند نیز نرم و شکننده می باشند و دارای فرهای بسیار سفت و کمتر مشخص می باشد. نوع C4 چنان فرهای تنگ و به هم فشرده دارد که ممکن است حتی مجعد به نظر نرسد.

فرفری
فرفری

بافت مو چیست؟

بافت مو، جنس موهای شما را توصیف می کند. سه نوع بافت موی مختلف وجود دارد ( ظریف، متوسط ​​و ضخیم). هر نوع بافت مو ویژگی‌های خاص خود را دارد که آن را از سایر بافت‌های مو متمایز می‌کند و بر مراقبت یا درمان مورد نیاز تأثیر می‌گذارد.

موهای ظریف

شکننده ترین بافت مو هستند. در این نوع، بافت مو نازک است و مو فقط دو لایه دارد. قشر و کوتیکول. اگر شما این نوع مو را دارید، ممکن است برای شما سخت باشد که موهای خود را حالت دهید. یا ممکن است به راحتی چرب شوند.

موهای متوسط ​

این نوع بافت، مویی است که اکثر مردم دارند و از موهای نازک ضخیم تر هستند. تک تک موها همان دو لایه مو را دارند که موهای نازک دارند. اما ممکن است لایه سوم – مدولا – را نیز داشته باشند. موهای متوسط ​​می توانند مدل مو را بهتر نگه دارند، ضخیم تر به نظر می رسند و در برابر شکستن مقاومت بیشتری دارند.

موهای ضخیم یا درشت

این بافت دارای هر سه لایه مو هستند. قشر، کوتیکول و مدولا. موهای ضخیم حس موهای پرتر را به وجود می‌آورند و به خوبی می‌توانند مدل مو را نگه دارند. اگر بافت موی ضخیم دارید، موهای شما نسبت به موهای نازک یا متوسط ​​در برابر گرما، محصولات حالت دهنده ، رنگ مو و شکستگی تحمل بیشتری دارد. اما این همچنین به این معنی است که موهای شما بیشتر طول می کشد تا خشک شوند و در هوای مرطوب وز می شوند.

بافت مو، جنس موهای شما را توصیف می کند.
بافت مو، جنس موهای شما را توصیف می کند.

چه چیزی نوع مو را تعیین می کند؟

دو عامل یعنی ژنتیک و محیط بر نوع و بافت مو تأثیر می گذارد. در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت :

ژنتیک نوع مو

 تحقیقات نشان می دهد که نوع مو و بافت آن ارثی است. همچنین یک ویژگی “افزودنی” وجود دارد که به نوع و بافت مو کمک می کند. این به این معنی است که میزان فر مو به تعداد تغییرات ژن موی مجعد به ارث رسیده بستگی دارد. از این رو، دو والدین مو فرفری ممکن است همیشه فرزندانی با موهای مجعد نداشته باشند زیرا ژن‌های مختلفی در آن نقش دارند. والدینی که موهای مجعد دارند نیز می توانند حامل ژن موهای صاف باشند که ممکن است آنها را منتقل کنند. ژن ها همچنین می توانند برای تعیین بافت مو با یکدیگر تعامل داشته باشند. به همین دلیل است که در یک خانواده، افراد مختلف ممکن است انواع مختلفی از مو را داشته باشند.

محیط

ژن ها تنها عامل موثر بر نوع مو نیستند. محیط نیز می تواند تاثیر زیادی بر روی نوع مو، به خصوص بافت داشته باشد. رطوبت می تواند موها را وز یا مجعد کند، در حالی که هوای سرد زمستان می تواند موها را خشک و وز کند. بافت مو نیز با افزایش سن تغییر می کند. موها خاکستری، نازک تر، زبرتر، ظریف تر و خشک می شوند. غدد چربی در پوست سر با افزایش سن کوچک می شوند. نحوه رفتار و حالت دادن به موهایتان می تواند بافت آن را تغییر دهد. دکلره کردن، رنگ کردن مو، استفاده از ابزارهای حالت دهنده و صاف کردن مو می تواند بافت مو را تغییر دهد.

دو عامل یعنی ژنتیک و محیط بر نوع مو و بافت آن تأثیر می گذارد.
دو عامل یعنی ژنتیک و محیط بر نوع مو و بافت آن تأثیر می گذارد.

آیا می توانید نوع موهای خود را تغییر دهید؟

امکان تغییر ژنتیک مو وجود ندارد. چندین روش در خانه و سالن آرایشگاه وجود دارد که می تواند به صاف کردن یا فر کردن مو کمک کند. برخی از آنها ماندگاری طولانی دارند، در حالی که برخی دیگر موقتی هستند.

صحت علمی مطالب موجود در این مقاله توسط خانم دکتر ناهید همتیان، متخصص پوست، مو و زیبایی تایید شده است.

مترجم و گردآورنده : زهرا رفیعی نژاد


منابع:

‫7 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا