تزریق ژل و بوتاکسخدمات زیبایی و جوان سازی

فیلر چیست، معرفی انواع و هر آنچه باید درباره آن بدانید

فیلر چیست و انواع آن

فیلر ها، مواد ژل مانندی هستند که برای بازگرداندن حجم، صاف کردن خطوط و رفع چین و چروک ها به زیر پوست تزریق می شوند. محبوبیت پرکننده‌های پوستی در سال‌های اخیر به سرعت افزایش یافته است. زیرا آنها پیشرفت‌های زیبایی چشمگیر و جوان‌ کننده‌ای ایجاد می‌کنند که قبلاً فقط با جراحی قابل دستیابی بود. به علاوه، این پرکننده های پوستی هزینه کمتری نسبت به جراحی دارند و نیاز به استراحت طولانی مدت پس از انجام عمل ندارد.

فیلرها روش‌های غیرتهاجمی هستند که منجر به بهبود جزئی در سطح پوست می‌شوند. بسیاری از پرکننده‌ها نتایج رضایت‌بخشی را در کوتاه‌ترین زمان ارائه می‌دهند. مدت زمان ماندگاری این مواد بسته به نوع فیلر مورد استفاده و نوع چین و چروک و ناحیه تحت درمان متفاوت است. همچنین زمان ماندگاری این مواد در افراد مختلف نیز متفاوت است. برخی از پرکننده ها تا 6 ماه ماندگاری دارند، در حالی که برخی دیگر تا 2 سال یا بیشتر دوام می آورند. افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا تعیین کنند که کدام فیلر بهترین انتخاب برای آنها خواهد بود.

فیلر و انواع آن
فیلر و انواع آن

در سال 1981، کلاژن گاوی اولین عاملی بود که از FDA برای تزریق تاییدیه گرفته است. از آن زمان، انواع پرکننده های پوستی توسط FDA تایید شده اند که بر اساس ترکیب شیمیایی، مدت زمان و درجه نرمی آنها متفاوت است. برای مثال، پرکننده‌های نرم‌تری در جهت افزایش حجم لب‌ ها استفاده می‌شود، در حالی که ممکن است پرکننده‌های محکم‌تر برای حجیم کردن گونه ها مورد نظر باشد. به طور کلی فیلرهای پوستی بر اساس ماده ای که از آن ساخته شده اند دسته بندی می شوند. در زیر دسته بندی های مختلف پرکننده های پوست به همراه نمونه هایی از هر کدام آورده شده است.

انواع مختلف فیلرهای پوستی  کدامند؟

در حال حاضر انواع مختلفی از پرکننده های پوستی وجود دارد. رایج ترین انواع آن ها عبارتند از:

هیدروکسی آپاتایت کلسیم

به مواد به طور طبیعی در استخوان های انسان یافت می شود و یک ترکیب معدنی مانند است. هیدروکسی لاپاتیت کلسیم به صورت بیوسنتزی تولید می شود. به این معنی که از حیوان یا فرآورده های حیوانی استفاده نمی شود. این امر خطر واکنش آلرژیک را کاهش می دهد و نیازی به آزمایش پوستی نیز ندارد. در این نوع پرکننده پوستی عوارض جانبی بسیار نادر است. این پرکننده پوست اولین بار در دندانپزشکی و جراحی ترمیمی مورد استفاده قرار گرفت و دارای سابقه ایمنی طولانی است. هیدروکسی لاپاتیت کلسیم یکی از انواع پرکننده با ماندگاری بیشتر است و طول عمر آن بین 9 تا 15 ماه است. از این مواد اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

 • چین‌های متوسط ​​تا شدید مانند چین‌های بینی، خطوط مایونت و خطوط اخم
 • افزایش پری گونه ها و سایر خطوط صورت
 • بهبود حجم در نواحی ضایعات صورت، مانند مواردی که ممکن است در افراد HIV مثبت که داروهای خاصی مصرف می کنند رخ دهد.

اسید هیالورونیک

تزریق اسید هیالورونیک می تواند برای بهبود کانتور پوست و کاهش فرورفتگی های پوست به دلیل زخم، جراحت یا اسکار مورد استفاده قرار بگیرد. اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در بدن شما یافت می شود. همچنین اسید هیالورونیک  در برخی مایعات غضروفی و ​​مفصلی و همچنین در بافت پوست وجود دارد. استخراج و فرموله شده و در حال حاضر به یکی از محبوب ترین انواع پرکننده های تزریقی تبدیل شده است.این نوع پرکننده ها ژل مانند هستند و نتایج آن می تواند 6 تا 12 ماه ماندگار باشد. از این نوع فیلر اغلب در موارد زیر استفاده می شود :

 • رفع جای جوش
 • رفع فرورفتگی گونه
 • چروک دور چشم
 • خطوط لبخند عمیقی که از کناره بینی تا گوشه های دهان امتداد می یابند
 • خطوط اخم ( بین ابروها )
 • اسکارهای به جا مانده بر اثر سوختگی، آکنه و زخم
 • رفع چروک پیشانی
از اسید هیالورونیک و هیدروکسی آپاتایت کلسیم می توان برای پرکردن پوست شل روی دست ها استفاده کرد.
از اسید هیالورونیک و هیدروکسی آپاتایت کلسیم می توان برای پرکردن پوست شل روی دست ها استفاده کرد.

پلی لاکتیک اسید

پلی لاکتیک اسید یک ماده مصنوعی زیست سازگار و زیست تخریب پذیر است. در واقع، قبل از استفاده از این ماده به عنوان پرکننده پوستی، سال ها در دستگاه های پزشکی مانند بخیه های قابل جذب استفاده می شده است. پلی لاکتیک اسید یک فیلر پوستی مصنوعی است که به صورت شما تزریق می شود و باعث تولید کلاژن در بدن شما می شود. این نوع پرکننده پوست به عنوان محرک شناخته می شود. این ماده بر خلاف سایر پرکننده های پوستی است زیرا نتایج فوری ایجاد نمی کند. در عوض، تولید کلاژن بدن شما را تحریک می کند.

بنابراین نتایج به تدریج در طی چند ماه ظاهر می شوند. احتمالاً برای دستیابی به نتایج دلخواه خود به حدود سه ماه درمان نیاز خواهید داشت. با هر درمان، کلاژن خود شما دوباره تحریک می شود. سپس ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد تا اثر کامل را ببینید. در حالی که این نوع فیلرهای پوستی نیمه دائمی در نظر گرفته می شوند، اما ممکن است برخی اوقات نیاز به تمدید مجدد داشته باشد. پلی لاکتیک اسید در برخی نقاط صورت مانند موارد زیر استفاده می شود:

 • پر کردن خطوط خنده
 • حجیم کردن لب ها
 • اصلاح چین های عمیق بینی ( فرم دهی بینی )
پرکننده های پوستی یک گزینه عالی برای مبارزه با ظاهر شدن حجم یا کاهش چربی در صورت هستند.
پرکننده های پوستی یک گزینه عالی برای مبارزه با ظاهر شدن حجم یا کاهش چربی در صورت هستند.

میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات PMMA

پلی متیل متاکریلات  یک ماده مصنوعی و زیست سازگار است که در بیشتر قرن گذشته در ایمپلنت های جراحی دائمی استفاده شده است. هنگامی که از PMMA به عنوان یک پرکننده پوست استفاده می شود، به شکل یک “میکروسفر” یا توپ کوچک است که در زیر پوست باقی می ماند تا حمایت مداوم را ارائه دهد. این پرکننده ها همچنین حاوی کلاژن برای ایجاد ساختار و استحکام بیشتر هستند. پرکننده های PMMA بیشتر برای درمان چین و چروک های متوسط ​​تا عمیق صورت استفاده می شوند.

همچنین می‌توان از آنها برای پر کردن جای زخم‌های حفره دار ناشی از اسکار و افزایش حجم لب‌های نازک استفاده کرد. نقطه ضعف پرکننده های PMMA این است که برای ایجاد حجم به تزریق های متعدد آن نیاز است و ممکن است تا سه ماه طول بکشد تا اثرات کامل ظاهر شود.

این نوع پرکننده پوستی در چه نواحی از صورت و بدن می تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

بسته به ناحیه ای از بدن که می خواهید تحت درمان قرار دهید، انواع مختلفی از پرکننده ها توصیه می شود. مناطقی که تزریق فیلر در آن انجام می شود عبارتند از :

 • چین و چروک عمیق : در حالی که بیشتر پرکننده‌ها را می‌توان برای این ناحیه استفاده کرد، چند مورد وجود دارد که ممکن است توسط برخی افراد ترجیح داده شود. اینها ممکن است شامل PMMA، پلی لاکتیک اسید و اسیدهای هیالورونیک خاص باشد.
 • ناحیه زیر چشم : تزریق چربی، اسید هیالورونیک و اسید پلی لاکتیک را می توان در اطراف ناحیه چشم استفاده کرد. برخی از اسیدهای هیالورونیک ممکن است بهتر از سایرین برای استفاده در این ناحیه باشند.
 • خطوط لبخند : اکثر اسیدهای هیالورونیک و میکروسفرهای PMMA برای استفاده در این زمینه توسط FDA تایید شده اند. از آنها می توان برای خطوط لبخند و چین های اطراف بینی استفاده کرد.
 • چروک ناحیه پیشانی: اگر با تزریق بوتاکس مخالف هستید، فیلرهای پرکننده شیارهای پیشانی شامل پلی لاکتیک اسید، هیدروکسی لاپاتیت کلسیم و PMMA هستند.
 • گونه ها : گونه ها را می توان با پلی لاکتیک اسید و بسیاری از اسیدهای هیالورونیک حجیم کرد و فرم داد.
رفع چین و جروک پوست با استفاده از فیلر
رفع چین و جروک پوست با استفاده از فیلر
 • لب : بیشتر اسیدهای هیالورونیک را می توان به عنوان پرکننده لب استفاده کرد. این روش توسط FDA تأیید شده است. بیشتر گزینه های دیگر فیلر نباید روی لب ها استفاده شود.
 • چانه : هیدروکسی لاپاتیت کلسیم، اسید هیالورونیک یا اساساً هر یک از پرکننده های پوستی فوق را می توان برای ایجاد کانتور و حجم دادن به چانه استفاده کرد.
 • دست ها : اسید هیالورونیک و هیدروکسی لاپاتیت کلسیم را می توان برای پرکردن پوست شل روی دست ها و همچنین کاهش ظاهر رگ ها استفاده کرد.
 • اصلاح فرم بینی با استفاده از فیلر

کدام نوع فیلر برای شما مناسب است؟

همانطور که می بینید، محصولات مختلف پرکننده پوست در بازار وجود دارد. هر محصول به گونه ای منحصر به فرد فرموله شده است که بافت، تراکم و عمق تزریق خاصی داشته باشد. به این معنی که پرکننده های خاص برای مناطق خاص مورد توجه بهتر عمل می کنند. متخصص پوست شما با توجه با ناحیه تحت درمان بهترین نوع فیلر را برای شما انتخاب می کند که بهترین نتیجه را از تزریق بگیرید.

بیشتر اسیدهای هیالورونیک را می توان به عنوان پرکننده لب استفاده کرد.
بیشتر اسیدهای هیالورونیک را می توان به عنوان پرکننده لب استفاده کرد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام  این روش هستند ؟

فیلرهای پوستی یک گزینه عالی برای مبارزه با ظاهر شدن حجم یا کاهش چربی در صورت هستند. کاهش حجم یک جنبه از پیری صورت است که شامل از دست دادن طبیعی چربی در صورت با افزایش سن است که باعث می شود لاغرتر، خسته تر و با خطوط و چین و چروک عمیق تر به نظر برسیم. در این روش هیچ محدودیت جنسی یا سنی وجود ندارد، بنابراین فرد می تواند در هر سنی از این روش استفاده کند. بهترین کاندیدها برای این نوع عمل زیبایی افرادی هستند که دارای شرایط جسمی خوبی باشند و انتظارات واقع بینانه از نتایج دارند.

کاندیدهای خوب برای پرکننده های پوستی چین و چروک های متوسط ​​تا شدید یا سایر نواحی مشکل دار خواهند داشت که نمی خواهند با جراحی آن ها را اصلاح کنند. بیماران با سابقه آلرژی شدید ممکن است کاندیدای مناسبی برای انواع خاصی از فیلرهای تزریقی نباشند زیرا ممکن است منجر به واکنش آلرژیک شوند. متخصص پوست شما تاریخچه پزشکی و سابقه آلرژیک شما را بررسی می کند تا مشخص کند آیا این نوع تزریق برای شما خطری دارد یا خیر.

در این روش هیچ محدودیت جنسی یا سنی وجود ندارد.
در این روش هیچ محدودیت جنسی یا سنی وجود ندارد.

مزایای این روش چیست؟

پرکننده های پوستی برای اهداف زیبایی استفاده می شوند و به منظور حجم دادن و پر شدن پوست افراد هستند. هنگامی که این محصولات به درستی استفاده شوند، در نتیجه رایج ترین علائم پیری مانند چین و چروک صورت و چین های پوست را کاهش می دهند. اکثر خانم ها از این محصولات برای جوان تر به نظر رسیدن استفاده می کنند. یکی از مزایای اصلی این نوع عمل شامل: عوارض جانبی نادر، بهبودی فوری پس از انجام این روش و ماندگاری در مدت زمان بالا می باشد.

پرکننده های پوستی ممکن است چه عوارضی در پی داشته باشد؟

عوارض جانبی فیلرها معمولاً حداقل بوده و مدیریت آن آسان است. علائم شایع گزارش شده عبارتند از:

 • تورم در محل تزریق
 • کبودی
 • خارش
 • درد در روزهای بعد از تزریق

در موارد کمتر رایج، ممکن است عوارض جانبی نادرتری را تجربه کنید. عوارض جانبی نادر عبارتند از:

 • سر درد
 • تاری دید
 • واکنش آلرژیک
 • عفونت
 • تغییر رنگ یا تغییر رنگدانه پوست

یکی از معضلات اصلی فیلرها زمانی است که تزریق درست انجام نشود و یا به دست افراد غیر حرفه ای این تزریق ها انجام بگیرد. مشکل زمانی ایجاد می شود که فیلر به اشتباه به داخل رگ تزریق می شود که در نتیجه باعث نکروز شدید و وسیع در فرد خواهد شد. در اثر این نکروز یک تکه از پوست می میرد و فرد آن تکه از پوست رو از دست خواهد داد.

صحت علمی مطالب موجود در این مقاله توسط خانم دکتر ناهید همتیان، متخصص پوست ، مو و زیبایی تایید شده است.

مترجم و گردآورنده : زهرا رفیعی نژاد


منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا