چشم

تبخال چشمی و عوارض آن، آیا این بیماری درمان دارد؟

تبخال چشمی چیست؟

تبخال چشمی ( ویروس هرپس سیمپلکس)  یک ویروس رایج است که افراد زیادی را مبتلا می کند. این ویروس علاوه بر ایجاد تبخال ، می تواند باعث ایجاد زخم در چشم شود. وقتی روی چشم یک فرد تأثیر بگذارد ، این بیماری به عنوان تبخال چشمی یا بیماری هرپسی چشم شناخته می شود. در مطب قبلی درمورد یک بیماری چشمی دیگر به نام قوز قرنیه چشم صحبت کردیم و حال می خواهیم در مورد تبخال چشمی صحبت کنیم. ویروس هرپس سیمپلکس ( HSV ) به دو نوع تقسیم می شود. نوع اول از این ویروس شایع ترین است.

در نوع اول (HSV)، ویروس در درجه اول صورت را آلوده می کند و باعث ایجاد “زخم سرد” می شود. اما نوع دوم (HSV) نوعی تبخال است که از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود و دستگاه تناسلی را آلوده می کند. هر دو نوع ویروس می توانند به چشم گسترش یافته و باعث عفونت شوند. اما در بیشتر موارد ویروس نوع اول شایع ترین علت عفونت تبخال چشمی است. با لمس یک ضایعه درگیر به ویروس (HSV) و سپس تماس آن با چشم می توان عفونت را به چشم منتقل کرد.

تبخال چشمی چیست ؟
تبخال چشمی چیست ؟

بیماری تبخال چشمی چه علائمی دارد؟

ویروس هرپس سیمپلکس می تواند کلیه قسمت های چشم را به صورت ایزوله یا جدا جدا و یا همزمان درگیر کند. این بیماری می تواند از درگیری پوست اطراف پلک شروع شود. سپس ملتحمه، قرنیه، عنبیه، مشیمیه، شبکیه و کل قسمت های چشم را درگیر کند. علائم و نشانه های مختلفی با شیوع این بیماری بروز می کند . شخص درگیر ممکن است دچار التهاب قرنیه شود. التهاب قرنیه می تواند باعث تحریک یا درد ناگهانی و شدید چشم شود. همچنین این مشکل می تواند باعث کدر شدن قرنیه و تاری دید شود. سایر علائم این بیماریعبارتند از:

 • التهاب سطح چشم ( ورم ملتحمه)
 • عفونت های مکرر چشم
 • تحریک و درد شدید چشم
 • احساس جسم خارجی
 • قرمزی چشم
 • زخم چشم
 • ترشحات آبکی چشم
 • حساسیت به نور

این بیماری معمولاً فقط روی یک چشم تأثیر می گذارد. اما با این وجود هر دو چشم نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. اگر بیماری فرد درمان نشود ، می تواند باعث ایجاد زخم در قرنیه ( زخم قرنیه ) شود. زخم قرنیه می تواند خطرات جبران ناپذیری برای فرد به دنبال داشته باشد.

علت به وجود آمدن تبخال چشمی چیست؟

علت اولیه ایجاد این بیماری کاملاً مشخص نیست. اما تصور می شود که اکثر افراد در اوایل زندگی ، با علائم یا بدون علائم ، در معرض ویروس قرار می گیرند. سپس ویروس برای مدت طولانی خاموش می ماند . با این حال علت دقیق شیوع این ویروس مشخص نیست.

اگرچه افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ممکن است بیشتر در معرض شیوع این ویروس قرار بگیرند. افرادی که به عفونت تبخال در چشم مبتلا شده اند در معرض خطر عفونت های مکرر هستند. بیشتر متخصصین چشم ها فکر می کنند علائم بیماری تبخال چشمی از ویروس فعال شده در بدن شما ناشی می شود. یعنی احتمالا این ویروس از قبل در بدن شما وجود داشته است و یک اتفاق یا بیماری منجر به شعله ور شدن ویروس شده است. عوامل خطرسازی که ممکن است احتمال شعله ور شدن ویروس را افزایش دهند شامل :

 • بیماری
 • تب
 • استرس جسمی یا عاطفی
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض گرما یا نور خورشید
 • آسیب دیدگی چشم
 • قاعدگی
 • جراحت
 • واکنش به غذاها یا داروها
 • جراحی های چشمی
قرمزی و التهاب چشم بر اثر ویروس هرپس سیمپلک
قرمزی و التهاب چشم بر اثر ویروس هرپس سیمپلک

بیماری تبخال چشمی چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص این بیماری توسط متخصص چشم انجام می گیرد. این کار با گرفتن سابقه ای از فرد بیمار از جمله علائم و معاینه کامل چشم او انجام می شود. پزشک ممکن است با میکروسکوپ معاینه چشم پزشکی، چشم شما را بررسی کند. این دستگاه سطح و داخل چشم شما را بزرگ می کند و تصاویر واضحی در اختیار پزشک قرار می دهد. تجهیزات ویژه معاینه چشم امکان ارزیابی بسیار دقیق تری را فراهم می کنند. چشم پزشک برای ارزیابی میزان عفونت ، سایر بافت های چشم (از جمله پوست ، ملتحمه ، اتاق قدامی ، عنبیه ، شبکیه و غیره) را از نزدیک بررسی می کند. پس از معاینه دقیق پزشک برنامه درمانی را بر اساس درجه و میزان درگیری چشم تجویز می کند .

این بیماری چه عوارضی دارد؟

تبخال چشمی می تواند باعث کدورت قرنیه و اُفت قابل توجه دید بیمار گردد. حتی گاهی مواقع فرد را نیازمند پیوند قرنیه می کند. فراموش نکنیم که این ویروس حتی می تواند در قرنیه پیوند شده هم عود داشته باشد. شما می توانید با مراجعه به پزشک و پیروی از برنامه درمانی خود در به حداقل رساندن خطر ابتلا به این عوارض کمک کنید. عوارض این بیماری عبارتند از:

 • تاری دید و دو بینی
 • تورم قرنیه همراه با التهاب و زخم
 • ناراحتی و درد مزمن چشم
 • کاهش بینایی و نابینایی

آیا بیماری تبخال چشمی قابل عود است؟

بله. بعد از اولین درگیری چشم به این نوع ویروس ، حدود 20 درصد از افراد در سال بعد احتمالا مجدد درگیر تبخال چشمی می شوند. پس از عودهای متعدد ، پزشک ممکن است مصرف داروهای ضد ویروس را به صورت روزانه توصیه کند. این تجویز به این دلیل است که از عود های مکرر جلوگیری شود زیرا این بیماری به قرنیه آسیب می زند. دوره کمون ویروس (زمان بین دستیابی به ویروس و ظهور علائم چشمی) می تواند از چند روز تا چند دهه باشد.

استفاده از مواد رنگی جهت تشخیص
استفاده از مواد رنگی جهت تشخیص

درمان تبخال چشمی چیست؟

درمان این بیماری حتما باید تحت نظر متخصص چشم باشد. چرا که بسته به نوع و محل درگیری ممکن است درمان هایی کاملا متفاوت برای بیمار نیاز باشد. هدف از این مقاله آشنایی کلی از داروهایی است که برای این بیماری استفاده می شود. درمان های احتمالی عبارتند از:

داروهای ضد ویروسی موضعی (قطره ای) یا خوراکی

درمان اولیه  این بیماری با داروهای ضد ویروس که به صورت پماد، قطره و داروهای خوراکی هستند انجام می شود. در برخی موارد کمتر شایع ، استفاده از داروی تزریق درون وریدی نیز ضروری است. داروهای ضد ویروسی باعث سرکوب تولید مثل ویروس می شوند. بنابراین تعداد ویروس های فعال را کاهش می دهند. این ممکن است مدت و شدت عفونت را کوتاه کند و احتمالاً احتمال عود را کاهش دهد.

پماد یا قطره آنتی بیوتیک

علاوه بر داروهای ضد ویروسی ، از قطره یا پماد آنتی بیوتیک نیز استفاده می شود. از این قطره ها یا پمادها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کاهش احتمال بروز عفونت باکتریایی در ناحیه درگیر استفاده می شود . دلیل آن این است که قرنیه فرسایش یافته در برابر عفونت باکتریایی ثانویه آسیب پذیرتر می شود.

استفاده از قطره های استروئیدی جهت کاهش التهاب چشم
استفاده از قطره های استروئیدی جهت کاهش التهاب چشم

کاهش فشار چشم

فشار چشم می تواند به دلیل تورم داخلی (التهاب) چشم یا عفونت مستقیم ویروس افزایش یابد. در این صورت ، پزشکان دارویی برای کاهش فشار برای شما تجویز می کنند.

قطره های استروئیدی

بسته به محل درگیری قرنیه تبخال چشمی ممکن است نیاز به استفاده از قطره های استروئیدی باشد. شایان ذکر است که برخی از انواع تبخال های چشمی استفاده از قطره های استروئیدی منع مصرف دارند. ( بدین معنا که نباید استفاده شود زیرا وضعیت بیمار را بدتر می کند.) در حالی که در برخی موارد این قطره ها یکی از اجزای مهم درمان به شمار می آیند. این مسئله اهمیت مراجعه و پیگیری دقیق بیمار توسط چشم پزشک را نشان می دهد.

چگونه می توان از عود مجدد این بیماری جلوگیری کرد؟

با استفاده از برخی درمان ها می توان به کنترل این بیماری کمک کرد. اگر به این بیماری مبتلا شوید ، مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از عود مکرر بیماری آن ها را انجام دهید:

 • داشتن زخم یا تاول فعال سرماخوردگی ، از دست زدن به چشم خودداری کنید.
 • در صورت ادامه عفونت ، استفاده از لنز تماسی را قطع کنید.
 • در صورت بازگشت علائم بیماری بلافاصله به متخصص چشم مراجعه کنید.
 • برخی از پزشکان ممکن است مصرف داروهای ضد ویروسی را به طور منظم توصیه کنند تا خطر ابتلا مجدد به تبخال چشمی را کاهش دهند.
 • پزشکان ممکن است به فرد توصیه کنند چند روز قبل از جراحی از داروی ضد ویروس استفاده کنند. زیرا با این کار می توان از ایجاد فشارهای ناشی از جراحی از بروز تبخال جلوگیری کند.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا