چشم

فریم عینک و انواع آن و هر آنچه لازم است درباره بدانید

فریم عینک و انواع آن

فریم عینک و انتخاب آن برای برخی از افراد چالش بزرگی محسوب می شود. قبل از شروع به انتخاب عینک، باید عیوب انکساری چشمانتان را تعیین کنید. چشم پزشک به دقت چشمتان را معاینه می کند و نسخه مناسب با چشمانتان را تجویز می کند. یک نسخه میزان دقیق قدرت مورد نیاز برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را نشان می دهد. معاینه چشم با کیفیت بالا همچنین شامل یک بررسی کامل سلامت چشم است. پزشک مشکلات بینایی و همچنین بیماری هایی مانند سندرم خشکی چشم، آب مروارید، گلوکوم ( آب سیاه )، تحلیل ماکولای وابسته به سن و مشکلات شبکیه را بررسی می کند.

علاوه بر فریم عینک ، موقعیت قرارگیری دسته ها و پل عینک هم باید مورد توجه قرار بگیرد.
علاوه بر فریم عینک ، موقعیت قرارگیری دسته ها و پل عینک هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

علاوه بر فریم عینک ، موقعیت قرارگیری دسته ها و پل عینک هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

فریم عینک از مواد مختلفی ساخته شده است. موادی که در ساختمان بدنه فریم استفاده می شود باید خصوصیاتی مانند : قابلیت تغییر شکل در برابر فشار خارجی، استحکام، وزن کم، شکل پذیری، مقاوم در برابر عوامل شیمیایی و فیزیکی را داشته باشد. همچنین مواد فریم عینک از مواد بی خطر با اثرات آلرژی زایی کم ساخته شده اند. بیشترین حساسیت افراد به فریم به نیکل موجود در آلیاژ مورد استفاده است. زیرا بقیه فلزات و پلاستیک ها معمولا آلرژی زا نیستند. عینک باید از موادی ساخته شود که محکم بوده و لنز را ثابت سرجایش در برابر چشم ها نگه  دارد و چرخش لنز در قاب نیز نداشته باشد. همچنین بادوام و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. در این مقاله به بررسی انواع فریم عینک و خصوصیات یک قاب عینک خوب خواهیم پرداخت.

فریم عینک و انواع آن
فریم عینک و انواع آن

یک فریم عینک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • در برابر ضربه و فشار محکم و مقاوم باشد.
 • سبک باشد.
 • فریم در فاصله مناسبی از صورت قرار گیرد. ( فاصله عدسی های عینک از چشم معمولا حدود 12 تا 5/13 میلی متر است. )
 • فریم سبب آزار در نواحی تماس در صورت یا پشت گوش نشود.
تناسب فریم با صورت شخص
تناسب فریم با صورت شخص

فریم های عینک به چند دسته تقسیم می شود ؟

فریم عینک به 3 دسته تقسیم می شود که شامل :

قاب با حلقه کامل

این نوع فریم ها به صورت کامل در اطراف لنز وجود دارد. این مدل فریم جزء بادوام ترین انواع قاب ها هستند و اکثرا از آن ها برای لنزهای ضخیم استفاده می شود.

فریم عینک با حلقه نیمه

این نوع فریم ها یا قسمت بالایی و یا قسمت پایینی لنز را می پوشانند. این نوع فریم سبک و راحت است اما لنز را در معرض ترک و آسیب قرار می دهد. غالبا این فریم ها برای کسانی که احتیاج به تصحیح نزدیک دارند ولی برای دور تصحیحی لازم ندارند ساخته می شود. آن ها طوری ساخته شده اند که نسبت به محل عادی عینک در قسمت پایین تری قرار می گیرند و فقط نیمی از بلندی شیشه های طبیعی را دارا هستند. این حالت به اشخاص اجازه می دهد که برای دور از قسمت فوقانی نگاه کنند. البته بعضی از فریم های نیمه وجود دارد که فقط در قسمت بالا قرار گرفته و در نیمه پایین وجود ندارد. این نوع از فریم ها در افرادی که فقط نیاز به تصحیح دور دارند ولی در نزدیک بهتر است عینک نداشته باشند مناسب تر است.

فریم عینک بدون حلقه

این نوع از فریم ها بیشترین میدان دید را فراهم می کنند و سبک ترین گزینه هستند. با این حال این نوع فریم نسبت به سایر قاب ها ظریف ترند.

قاب با حلقه نصفه
قاب با حلقه نصفه

تناسب قاب عینک با صورت بیمار

هنگامی که فرم و حالت صورت خود را تشخیص بدهید می توانید بیابید که کدام یک از عینک ها برای صورت شما مناسب تر هستند. همچنین رنگ و طرح عینک باید با مشخصات ظاهری صورت مانند : رنگ چشم، پوست صورت و شکل هندسی صورت هماهنگی داشته باشد.

عینک برای صورت های مربعی شکل

صورت های مربعی اغلب دارای ویژگی های برجسته و زاویه دار هستند . فریم‌های گرد و نازک‌تر که در کناره کمی پهن‌تر هستند، در صورت‌های مربع ظاهری هماهنگ و طبیعی خواهند داشت. افراد دارای صورت مربعی شکل فریم هایی را می خواهند که متناسب با طول و عرض صورتشان باشد. فریم های گرد و بیضی شکل، زوایای سخت را در صورت مربعی شکل نرم می کند و در نتیجه تعادل را ایجاد می کند. آنها همچنین مناسب چهره های الماسی شکل هستند. بهترین راه برای برجسته کردن ویژگی های صورت مربعی این است که از فریم های رنگی استفاده کنید. در افراد دارای صورت مربعی شکل فریم های ظریف بهتر هستند.

عینک برای صورت های مربعی شکل
عینک برای صورت های مربعی شکل

عینک برای صورت گرد

صورت‌های گرد دارای منحنی‌های نرم و خطوط صاف با صورت تقریباً یکسان از فک به بالا تا ابرو هستند. بر خلاف سایر اشکال صورت، صورت گرد اغلب بسیار متمایز هستند. مهم ترین نکته ای که در انتخاب فرم عینک برای صورت گرد باید به خاطر داشته باشید این است که فریم هایی را انتخاب کنید که زاویه دار باشد که صورت را کمی باریک تر نشان دهد. این نوع اشکال از صورت ها در عینک های برجسته و زاویه دار با خطوط تمیز عالی به نظر می رسند. افراد دارای صورت گرد نباید از فریم های گرد و خیلی بزرگ استفاده کنند بلکه باید از قاب های ضخیم استفاده کنند.

عینک برای صورت گرد
عینک برای صورت گرد

عینک برای صورت های بیضی شکل

افراد دارای صورت های بیضی شکل، پیشانی باریک و چانه کمی باریک دارند که به طور معمول چهره ای بلند ایجاد می کند. برای صورت های بیضی شکل، فریم عینکی را انتخاب کنید که باعث ایجاد تعادل طبیعی در صورتتان شود. همچنین به انحناهای ظریف صورت زاویه دهد. این افراد باید به دنبال فریم هایی باشند که در پهن ترین قسمت صورت ، که معمولاً ناحیه اطراف چشم است، کنتراست های ظریفی را ایجاد کند. بهترین فریم برای صورت های بیضی شکل فریم هایی است که پهنایش از پهنای صورت بیشتر باشد. همچنین در صورت های بیضی شکل استفاده از قاب های ضخیم تر مناسب ترند.

عینک برای صورت های بیضی شکل
عینک برای صورت های بیضی شکل

عینک برای صورت های قلبی شکل

صورت های قلبی یکی از رایج ترین فرم های صورت است. افراد دارای این نوع فرم صورت در انتخاب عینک مناسب دستشان بازتر است. چهره های قلبی شکل با این موارد مشخص می شوند : یک پیشانی پهن ، گونه های بلند و برجسته، یک خط فک باریک، یک چانه زاویه دار که دقیقا بر عکس مشخصات صورت های مثلثی شکل است. فریم های عریض ( فریم هایی که در قسمت پایین پهن تر هستند) و فریم هایی که نقاط انتهایی برجسته ای دارند به ایجاد تعادل در افراد دارای صورت قلبی شکل کمک می کنند.  همچنین رنگ های کم رنگ تر و دسته های پایین برای افرادی که صورت قلبی شکل دارند مناسب ترند.

عینک برای صورت های قلبی شکل
عینک برای صورت های قلبی شکل

عینک برای صورت های مثلثی شکل

صورت های مثلثی در پایین پهن تر و در بالا باریک تر هستند. ویژگی های معمول این فرم صورت شامل : پیشانی باریک، گونه های پهن، پهن ترین خط فک و چانه ای صاف است. بنابراین باید عینکی را انتخاب کنید که به یک سوم بالایی صورت شما شفافیت ببخشد. اگر دارای فرم صورت مثلثی هستید ، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • قاب هایی که در پایین پهن‌تر هستند، پهنای بالای صورت را به حداقل می‌رسانند. مانند فریم های مربع گرد.
 • راه دیگر برای به حداقل رساندن عرض بالای صورت، انتخاب یک فریم بدون حاشیه است.
 • برای مردانی با این فرم صورت، فریم های گرد با لبه های نازک تر گزینه بسیار خوبی است.
 • برای زنان نیز فریم هایی که خیلی سنگین نباشند مانند: یک قاب بیضی ظریف گزینه ایده آلی است.
 • برای کوچک نشان دادن بینی بهتر است از عینک های زاویه دار استفاده کنید. چرا که عینک های گرد موجب بزرگتر دیده شدن بینی می شوند. با فریم های با رنگ یکنواخت خصوصا سیاه ، بینی کوچک تر دیده می شود.
برای صورت های مثلثی شکل
برای صورت های مثلثی شکل

جنس فلزهای به کار رفته در فریم عینک ها

به طور کلی، فریم های ساخته شده از فلز، تیتانیوم یا آلیاژ (مخلوطی از فلزات) به خوبی در برابر سایش و ضربه مقاوم هستند. این فلزات عبارتند از :

فریم های تیتانیومی

این نوع فریم عینک بسیار قوی، سبک وزن و مقاوم در برابر ضربه هستند. آنها ضد حساسیت می باشند. این عامل نکته مهمی است برای افرادی که به برخی فلزات مانند نیکل حساسیت دارند. فریم های تیتانیومی محکم هستند و می توانند انتخاب خوبی برای کودکان باشد. فریم‌های تیتانیومی در رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شوند.

مونل

مونل مخلوطی از فلزات است. این فریم ها ممکن است نیکل یا فلزات دیگری داشته باشند که می توانند در برخی از افراد با پوست حساس باعث واکنش های آلرژیک شوند. با این حال اکثر فریم های مونل دارای پوششی برای محافظت از پوست هستند. قاب های مونل کاملاً انعطاف پذیر و مقاوم در برابر سایش و ضربه هستند.

فریم های فولادی ضد زنگ

این نوع از فریم ها سبک و قوی هستند، اما به سبکی تیتانیوم نیستند. آنها می توانند ارزان تر از سایر قاب های فلزی باشند. همچنین این نوع از فریم ها در برابر خوردگی مقاوم هستند.

فریم های نیمه
فریم های نیمه

فلکسون

فلکسون همانطور که از نامش پیداست یک ماده بسیار انعطاف پذیر است. این ماده آلیاژی از تیتانیوم است که حتی پس از پیچاندن یا خم شدن به حالت اولیه بازمی گردد. این قاب ها سبک وزن، مقاوم در برابر خوردگی و ضد حساسیت هستند. این نوع از فریم ها برای بچه هایی که فعالیت بالایی دارند بسیار مناسب است.

آلومینیوم

گاهی اوقات از آلومینیوم در فریم های پیشرفته استفاده می شود. آلومینیوم، مقاوم در برابر خوردگی، انعطاف پذیر و قوی است.

دسته های قاب عینک به چند نوع تقسیم می شوند؟

انواع این دسته ها عبارتند از :

دسته سیمی

دسته سیمی بیشتر برای کودکان و افرادی بسیار فعال مانند ورزشکاران و کسانی که به طور مداوم به سمت پایین نگاه می کنند مناسب است. این دسته ها از فلز قابل انعطاف ساخته شده است تا عینک بدون هیچ گونه جا به جایی در سر جای خود قرار بگیرد.

دسته پارویی

دسته اکثر عینک ها از این نوع می باشد. این مدل دسته ها مناسب افرادی است که نیاز به استفاده دائمی از عینک دارند.

این مدل برای کودکان و افرادی بسیار فعال مانند ورزشکاران و یا کسانی که دائم به سمت پایین نگاه می کنند مناسب است.
این مدل برای کودکان و افرادی بسیار فعال مانند ورزشکاران و یا کسانی که دائم به سمت پایین نگاه می کنند مناسب است.

دسته صاف  یا کتابخانه ای

این نوع دسته ها برای کسانی مناسب است که به طور دائم مجبورند عینک را از چشمان خود بردارند و بگذارند.

دسته های قابل تبدیل

دسته های قابل تبدیل جزء دسته های صاف به حساب می آیند. اما این دسته های قابل تبدیل به صورتی طراحی شده اند که انتهای آن ها قابلیت خم شدن دارد و می توان آن را به شکل پارو در آورد. سپس به حالت اولیه بازگرداند.

فریم دسته پارویی
فریم دسته پارویی

در هنگام انتخاب فریم عینک برای بچه ها باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

برای انتخاب فریم مناسب برای کودکان باید به نکات زیر توجه نمود :

 • در اغلب موارد برای کودکان فرم های بزرگ ارجح است. زیرا که تمامی میدان دید کودک را می پوشاند و کودک نمی تواند از بالای قاب عینک نگاه کند.
 • اندازه عینک باید متناسب با صورت کودک باشد.
 • جنس عینک: قبلا عینک های مخصوص کودکان را فقط از پلاستیک می ساختند، چون ارزانتر، مقاوم تر و سبک تر بود. البته در حال حاضر فریم های فلزی ( تیتانیوم ) با همین خصوصیات نیز ساخته شده است. در مواردی که سابقه حساسیت پوستی وجود دارد بهتر است از مواد هایپوآلرژیک استفاده شود.
در اغلب موارد برای کودکان فرم های بزرگ ارجح است، زیرا که تمامی میدان دید کودک را می پوشاند.
در اغلب موارد برای کودکان فرم های بزرگ ارجح است، زیرا که تمامی میدان دید کودک را می پوشاند.
 • با توجه به اینکه نوزادان و بچه ها پل بینی پهن دارند عینک به سمت پایین سُر می خورد. بنابراین بخش پل عینک باید ضخیم و پایین تر باشد تا لنزها را درست در برابر چشم ها قرار دهد.
 • دسته های عینک نباید به ناحیه گیجگاه کودک فشار بیاورند. دسته های عینک باید به صورتی طراحی شده باشد که عینک را در برابر چشم های کودک ثابت نگه دارد.  
 • دسته های فنری یکی از بهترین گزینه ها برای کودکان هستند زیرا هنگام در آوردن و گذاشتن عینک نمی شکند.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا