جراحیخدمات جراحی و زیبایی

بلفاروپلاستی، این عمل جراحی چگونه انجام می شود؟

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی  نوعی جراحی است که در آن پوست اضافی پلک برداشته می شود. همچنین در این روش ممکن است علاوه بر پوست، ماهیچه و چربی اضافی نیز برداشته شود. با افزایش سن پوست پلک ها کشیده می شود و ماهیچه های حمایت کننده از آنها ضعیف می شوند. در نتیجه، چربی اضافی ممکن است در بالا و زیر پلک جمع شود و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک های فوقانی و ایجاد پف های زیر چشم شود. افتادگی پلک ها و ابروها ممکن است شخص را مسن‌تر نشان دهد. به علاوه افتادگی شدید پوست اطراف چشم‌ها می‌تواند دید جانبی (دید محیطی) به‌ویژه قسمت‌های فوقانی و بیرونی میدان دید را کاهش دهد.

این جراحی روشی مطمئن و موثر برای خلاص شدن از شر افتادگی پلک و بازگرداندن ظاهری جوان تر به فرد است.
این جراحی روشی مطمئن و موثر برای خلاص شدن از شر افتادگی پلک و بازگرداندن ظاهری جوان تر به فرد است.

بلفاروپلاستی روشی است که می تواند به شما کمک کند تا با برداشتن بافت اضافی از پلک بالایی این مشکل شما را حل کند و بینایی شما را نیز بهبود بخشد. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی در واقع یک روش جراحی برای بهبود ظاهر چشم ها است. اگر بخواهید ظاهر خود را بهبود بخشید و یا بخواهید مشکلات به وجود آمده در اثر افتادگی بیش از حد پلک را حل کنید، این جراحی پلک کمک زیادی به شما خواهد کرد. اگر افتادگی پلک های شما باعث شده چشمان شما به طور کامل باز نشوند و علاوه بر ظاهری ناخوشایند در مواردی حتی باعث کاهش بینایی شما شوند.

پیری چگونه بر پلک ها تأثیر می گذارد؟

با افزایش سن، پوست به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. کمبود خاصیت ارتجاعی، همراه با کشش بی امان ناشی از جاذبه، باعث جمع شدن بیش از حد پوست در پلک های بالا و پایین می شود. پوست اضافی در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برآمدگی می شود. در پلک های فوقانی، یک چین اضافی از پوست تشکیل می شود که می تواند روی مژه ها آویزان شده و دید را مسدود کند.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای بلفاروپلاستی (جراحی پلک) هستند؟

جراحی پلک در درجه اول مناسب افرادی است که به دنبال درمان های ضدپیری هستند با پیر شدن پوست، به تدریج قابلیت ارتجاعی آن از کاهش می یابد و روی پلک فوقانی چین های اضافی ایجاد می شود که می تواند روی مژه ها آویزان شود و باعث کاهش دید در فرد می شود. از آن جایی که آویزان شدن پوست اطراف چشم بخشی طبیعی از فرآیند پیری است. و برخی افراد حساسیت زیادی به افتادگی و شلی پوست بالای چشم خود دارند.

این جراحی یک روش کم تهاجمی است که شامل ایجاد برش های بسیار کوچک روی پلک ها می شود.
این جراحی یک روش کم تهاجمی است که شامل ایجاد برش های بسیار کوچک روی پلک ها می شود.

این وضعیت باعث کاهش اعتماد به نفس آن ها می شود در این افراد این جراحی گزینه مناسبی برای حل مشکلات ناشی از افتادگی پلک است. برای گروه دیگری از افراد افتادگی پلک فراتر از نگرانی برای مسائل زیبایی است در واقع در این افراد بینایی فرد تحت تاثیر افتادگی پلک قرار می گیرد. این دسته از افراد نیز کاندیدهای مناسبی برای انجام این جراحی هستند.

بهترین کاندیدها برای بلفاروپلاستی افرادی هستند که معمولاً 30 سال یا بیشتر دارند و از سلامت خوبی برخوردار هستند و هیچ بیماری چشمی دیگری ندارند. در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری های چشمی مانند گلوکوم، خشکی چشم
 • اختلالات تیروئید، مانند بیماری گریوز و کم کاری یا پرکاری تیروئید
 • بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا یا سایر اختلالات گردش خون
 • دیابت

در مورد انتظاراتی که از بلفاروپلاستی دارید واقع بین باشید. جراحی پلک می تواند ظاهر فرد را بهبود بخشد و به افزایش اعتماد به نفس در او کمک کند. با این حال، نباید انتظار داشته باشید که جراحی ظاهرتان را به شدت تغییر دهد. جراحی پلک ساختار صورتتان را تغییر نمی دهد بلکه فقط افتادگی پلک ها را درمان می کند.

مراحل بهبودی پس از جراحی پلک چگونه است؟

بهبودی از بلفاروپلاستی در مقایسه با سایر انواع جراحی نسبتاً کوتاه است. بلافاصله پس از عمل به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد و ظرف یکساعت پس از عمل می توانید با همراه خود به خانه برگردید. بلافاصله پس از جراحی پلک، استراحت چند روزه ضروری است. ممکن است پس از جراحی کمی تورم و درد را تجربه کنید متخصص چشم برای تسکین این علائم، مصرف مسکن ها را به شخص توصیه کند. ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا این علائم به طور کامل از بین بروند.

بهبودی از جراحی در مقایسه با سایر انواع جراحی نسبتاً کوتاه است.
بهبودی از جراحی در مقایسه با سایر انواع جراحی نسبتاً کوتاه است.

جراح همچنین ممکن است استفاده از بسته های یخ را برای کاهش درد و تورم تا چند روز پس از جراحی توصیه کند. تاری دید و حساسیت به نور نیز از عوارض کوتاه مدت احتمالی جراحی پلک است. اگر این علائم بیش از یک یا دو روز طول کشید با چشم پزشک خود تماس بگیرید. به مدت دو هفته پس از جراحی پلک نمی توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید. حتما یک جایگزین مانند عینک طبی در دسترس داشته باشید. بعد از یک هفته، مجدداً برای ارزیابی و برداشتن بخیه ها به جراح چشم پزشک خود مراجعه خواهید کرد.

این جراحی چه مزایایی در پی دارد؟

بلفاروپلاستی جراحی اصلاح پلک است که به دلایل زیبایی یا درمانی انجام می شود. این عمل جراحی را می توان بر روی پلک بالا یا پلک پایین یا هر دو انجام داد. جراحی پلک می تواند به شما کمک کند تا از شر افتادگی پلک خلاص شوید تا بینایی کامل و ظاهری جوان را به دست آورید. در اینجا برخی از مزایای عمده ای که بعد از جراحی بلفاروپلاستی به دست می آورید بیان شده است، این مزایا عبارتند از :

بهبود میدان دید

در حالی که افتادگی پلک ها می تواند یک مشکل زیبایی باشد، اما برای برخی، معمولاً افتادگی بارزتری ایجاد می شود. افتادگی می تواند به قدری جدی شود که مانع دید فرد شده و دید را محدود کند. تغییرات ناشی از افتادگی پلک به قدری ظریف هستند که ممکن است به سختی متوجه آن شوید . بلفاروپلاستی بافت اضافی پلک را برداشته و میدان دید عالی را بازیابی می کند.

ظاهری جوان تر

افتادگی پلک یکی از نشانه های اصلی پیری در نظر گرفته می شود. با گذشت زمان، پوست شروع به از دست دادن کلاژن می کند که باعث افتادگی پوست پلک می شود. این می تواند یک مشکل جدی برای کسانی باشد که از نظر ژنتیکی مستعد افتادگی پلک هستند و می تواند از 20 یا 30 سالگی شروع شود. بلفاروپلاستی روشی مطمئن و موثر برای خلاص شدن از شر افتادگی پلک و بازگرداندن ظاهری جوان تر به فرد است.

افزایش اعتماد به نفس

اگر به دلیل افتادگی پلک‌ها خسته و پیر به نظر می‌رسید این باعث می شود که همیشه یک ناراحتی آزاردهنده در پشت ذهنتان وجود خواهد داشت که اعتماد به نفستان را کاهش می دهد. در صورت عدم توجه، این مشکل می تواند بر زندگی اجتماعی و حرفه ای فرد تأثیر بگذارد. خلاص شدن از شر افتادگی پلک ها از طریق بلفاروپلاستی می تواند زندگی بیمار را متحول کند و به او این امکان را بدهد تا از تعاملات اجتماعی لذت بیشتری ببرد.

کمترین جای زخم

بلفاروپلاستی یک روش کم تهاجمی است که شامل ایجاد برش های بسیار کوچک روی پلک ها می شود. برش ها به گونه ای ایجاد می شوند که پشت چین های طبیعی پلک ها پنهان می شوند. پس از دوره بهبود اولیه، برش های بلفاروپلاستی فوقانی عملا غیر قابل توجه می باشند. تکنیک های پیشرفته مانند جراحی پلک، خلاص شدن از شر افتادگی پلک را با حداقل جای زخم آسان کرده است.

بلفاروپلاستی پلک بالا
بلفاروپلاستی پلک بالا

عوارض احتمالی جراحی بلفاروپلاستی چیست ؟

مانند هر عمل جراحی دیگری، در این جراحی نیز درجاتی از خطر وجود دارد. عوارض و نتایج بد ناشی از جراحی نادر است، اما گاهی اوقات اتفاق می افتد. مشکلاتی که ممکن است رخ دهد عبارتند از :

 • خونریزی
 • عفونت
 • خشکی چشم
 • تغییر رنگ غیر طبیعی پلک ها
 • چین خوردگی غیرطبیعی در داخل یا خارج از پوست پلک
 • ناتوانی در بستن کامل چشم ها
 • آسیب عضلانی
 • ایجاد اسکار در محل عمل

هر یک از این عوامل هر چقدر هم که نادر باشند، مهم است که شخص بیمار قبل از تصمیم به انجام جراحی از عوارض احتمالی آن آگاه باشد. همچنین باید به این نکته نیز توجه کرد که اکثر بیماران پس از عمل بلفاروپلاستی نتیجه بسیار رضایت بخشی را تجربه می کنند.

روش جراحی
روش جراحی

این عمل چگونه انجام می گیرد؟

اگر جراحی در قسمت بالایی پلک انجام گیرد، در حین عمل جراحی پزشک قسمت فوقانی پلک شما را در ناحیه چین خورده پلک برش می دهد .

و مقداری از پوست اضافی یا چربی را از آن ناحیه برداشته و سپس این قسمت را بخیه می زند. اگر قسمت تحتانی جراحی شود جراح برشی در زیر مژه ها و روی چین طبیعی این قسمت ایجاد می کند.

و چربی های اضافی، افتادگی ها و عضلات را برمی دارد و محل برش را بخیه میزند. این عمل معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و جراح ابتدا داروهای بی حس کننده را به داخل پلک های فرد تزریق می کند و سپس فرآیند برش دادن و بخیه زدن را انجام می دهد.

قبل از فرآیند جراحی پلک چه مراحلی باید انجام گیرد؟

در ابتدا معاینه توسط چشم پزشک صورت می گیرد که در این معاینه سطح بینایی چشم های شما مورد بررسی قرار می گیرد.

در مرحله دوم از چشمان شما از زوایای مختلف عکس گرفته می شود. این عکس ها به برنامه ریزی صحیح پزشک برای انجام عمل جراحی کمک به سزایی می کند. در واقع قبل از انجام جراحی معاینه کاملی برای اندازه گیری چشمان شما انجام می شود تا نتایج پس از عمل کاملا رضایت بخش باشد.

عمل بلفاروپلاستی
عمل بلفاروپلاستی

همچنین از شما خواسته می شود حدود یک هفته قبل از عمل جراحی مصرف قرص هایی مانند وارفارین، آسپیرین، ناپروکسن و سایر داروهایی که باعث رقیقتر شدن خون و افزایش خونریزی می شوند را متوقف کنید. بهتر است مصرف سیگار را از یک هفته قبل از عمل جراحی متوقف کنید.

برای انجام جراحی بلفاروپلاستی به چه مرکزی باید مراجعه کنیم؟

یکی از مهمترین اقداماتی که برای انجام عمل بلفاروپلاستی باید انجام شود. یافتن یک مرکز مناسب برای جراحی است که با مراجعه به کلینیک جوان می توانید با خیالی آسوده جراحی بلفاروپلاستی خود را به این تیم مجرب بسپارید و از نتیجه رضایت بخش کار اطمینان حاصل کنید.

معاینه قبل از عمل جراحی بلفاروپلاستی
معاینه قبل از عمل جراحی بلفاروپلاستی

بعد از عمل جراحی چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

پزشک احتمالا به شما پیشنهاد می کند که مراحل زیر را پس از عمل جراحی انجام دهید:

 1. شب بعد از جراحی به مدت 10 دقیقه بسته یخ روی چشم خود بگذارید. همچنین در روز بعد از عمل، در طول روز 4 تا 5 بار از کیسه های یخ روی چشم خود استفاده کنید.
 2. پلک های خود را به آرامی تمیز کرده و از قطره های چشمی یا پمادهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 3. به مدت یک هفته از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سنگین مانند کار با وزنه و شنا خودداری کنید.
 4. از مالیدن چشم های خود اکیدا خودداری کنید و اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید تا دو هفته بعد از جراحی از آن ها استفاده نکنید.
 5. در طی مراحل بهبودی نیازی به پوشاندن چشم نیست. اما برای جلوگیری از آلوده شدن چشم هنگام انتقال از بیمارستان به منزل روی چشم با گاز استریل پوشانده می شود. و فرد پس از گذشت چند روز برای برداشتن بخیه ها به پزشک مراجعه می کند.
 6. از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنید و حتما از عینک های آفتابی استاندارد استفاده کنید تا روند بهبودی شما تکمیل شود این نکته بسیار ضروری است.

بهبودی پس از عمل جراحی بلفاروپلاستی

بهبودی پس از عمل بلفاروپلاستی در مقایسه با انواع دیگر جراحی ها نسبتا کوتاه است. فرد پس از انجام عمل به ریکاوری منتقل می شود و معمولا همان روز به خانه می رود. مهم است که پس از انجام این عمل جراحی فرد چند روز استراحت کند.

ممکن است مقداری درد و تورم داشته باشید که پزشک برای تسکین این علائم از داروهایی مانند ایبوپروفن استفاده کند. از بین رفتن کامل تورم ممکن است حدود یک تا دو هفته طول بکشد.

از چه روش هایی برای اثربخشی بیشتر جراحی بلفاروپلاستی استفاده می شود؟

گاهی اوقات از روش های دیگری برای بهبود نتیجه جراحی استفاده می شود به عنوان مثال برخی افراد با ابروهای افتاده ممکن است. لیفت ابرو  و برخی دیگر ممکن است تحت عمل لیفت کامل صورت قرار بگیرند تا نگرانی خود را نسبت به افتادگی پلک ها و ابروها به طور کامل برطرف کنند.


منابع:

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا