پوست و زیباییخدمات جراحی و زیباییخدمات زیبایی و جوان سازینمونه کارها

ساب سیژن روشی برای ازبین بردن جای جوش و زخم های عمیق

ساب سیژن یا برش زیر پوستی چیست؟

ساب سیژن یا برش زیر پوستی، خلاصه ترین تعریف برای آن یعنی یک روش درمانی برای از بین بردن جای جوش های عمیق و اسکار که در زمان کوتاهی و طی چند جلسه انجام میشود. برای از بین بردن جای جوش روش های مختلفی وجود دارد یکی از این  روش  ساب سیژن میباشد.

هدف از این روش از بین بردن بافت‌ های آسیب‌ دیده در اثر آکنه و جوش می باشد. در این روش پزشک بافت های آسیب دیده را که موجب آسیب به بافت ‌های مجاور میشود را با یک وسیله  تیز و برنده جدا میکند.

ساب سیژن یا برش زیرپوستی و آکنه
ساب سیژن یا برش زیر پوستی و آکنه

در این حالت تولید کلاژن در این منطقه چندین برابر می شود و جای زخم بهبود می یابد.

این روش  باعث میشود اتصال بین پوست و بافت آسیب دیده از بین برود. در روش های سنتی از بین بردن جای جوش از ماسک های گیاهی استفاده میشود اما با توجه به کارایی بالای ساب سیژن امروزه این روش جایگزین روش‌ های سنتی شده است. ساب سیژن نه‌ تنها برای از بین بردن جای جوش بلکه برای از بین بردن جای بخیه و آبله مرغان و سایر علت هایی که باعث باقی ماندن جای جوش میشود کاربرد دارد.

سابسیژن یا برش زیر پوستی برای پوستی صاف و بدون دست انداز

در برش زیر پوستی یا سابسیژن، این روش جراحی ساده، یکی از روش های مؤثر برای درمان اثر عمیق ناشی از جوش های جوانی (آکنه) و فرو رفتگی ­های موجی شکل سطح پوست است که به صورت سرپایی با بی حسی موضعی صورت می گیرد. این فرو رفتگی ها زمانی به وجود می آیند که بین پوست و بافت زیرپوستی، رشته هایی از جنس فیبر تشکیل می شوند که روپوست را به سمت پایین می کشند.

در ساب سیژن، جراح یک میله ظریفی به نام کانولا را به صورت موازی با لایه های پوست وارد آن می کند و رشته های فیبری را می بُرد. آزاد شدن این رشته ها، رسوب کلاژن ناشی از ترمیم زخم و گاهی تزریق فیلر، باعث بهبود اسکار می شود. در این نوع جراحی با توجه به کلاژن سازی پوست های متفاوت، ویزیت بعد از 2 هفته و در صورت نیاز بعد از  4 ماه توصیه می شود.

ساب سیژن چگونه انجام میگیرد؟

با وسایل استاندارد خاصی با نام سوزن نوکور انجام میشود. علت فرورفتگی جای جوش وجود چسبندگی های زیر آن است که باعث میشود پوست به داخل کشیده شده و پوست دچار فرورفتگی شود.

سوزن نوکور برای بهبود این فرورفتگی ها وارد بافت فیبروتیک شده و بافتهای فیبروتیک را پاره میکند.

ساب سیژن یا برش زیر پوستی چیست
ساب سیژن یا برش زیر پوستی چیست

روش استفاده از سوزن نوکور برای ساب سیژن  یک روش قدیمی بوده که در این روش پزشک با حرکت های متناوب بافت های فیبروتیک را برش میدهد این روش با هدف پاره کردن باند های فیبروتیک است.

اما عوارضی مانند کبودی صورت، درد و گاهی ایجاد لک و تیرگی دارد به این خاطر طرفداران زیادی ندارد.

روش های جدید ساب سیژن با استفاده از وسایل خاصی انجام می شود که علاوه بر از بین بردن جای جوش و زخم میتواند چین و چروک های عمیق صورت و خط اخم را نیز از بین برده و برای جوان سازی پوست مفید میباشد.

این روش نه تنها برای جوشگاه های عمیق بلکه برای جوشگاه های سطحی نیز مناسب است. ساب سیژن ممکن است برای افرادی نامناسب باشد. افرادی که دارای عفونت های باکتریایی یا ویروسی باشند، افراد دارای اختلالات خونریزی، بیماران دارای سابقه زخم‌های هیپرتروفی از جمله کسانی هستند که ساب سیژن برای آن ها مناسب نیست.

مراحل انجام

برای انجام این کار ابتدا سطح پوست باید از آرایش و آلودگی تمیز شود. سپس ناحیه اطراف اسکار با استفاده از مارکر مشخص می‌شود. ناحیه درمان به صورت موضعی بی حس شده و با توجه به نوع اسکار و اندازه آن یک سوزن در یک زاویه مشخص وارد می شود. پزشک با حرکت های مختلف تا لایه درم پیش می‌رود و تا زمانی که پیوندهای فیبروزی دچار پارگی می‌شوند این حرکت ادامه پیدا می‌کند.

در پایان که سوزن خارج میشود برای جلوگیری از تشکیل لخته خون محل سوزن باید چند دقیقه با دست فشار داده شود.

مزایا و معایب

ساب سیژن یا برش زیرپوستی دارای نتایج درمانی عالی میباشد، دارای عوارض بسیار کم میباشد، دوره نقاهت کوتاه و حدود سه روز میباشد، جوان سازی پوست همزمان با درمان ساب سیژن امکان پذیر خواهد بود و در همه نوع پوستی امکان استفاده از این روش وجود دارد. جای جوش هایی که بسیار عمیق باشند به تعداد جلسات بیشتری احتیاج دارند که با استفاده از ساب سیژن از بین بروند.

تاثیرات مثبت درمانی پس از سه روز قابل مشاهده است. معمولاً هر جلسه حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول میکشد. به صورت کلی روش ساب سیژن دارای عوارض جانبی بسیار کمی میباشد. عوارض کلی این روش میتواند شامل درد ناحیه درمان و خونریزی های محل درمان باشد. گاهی نیز محل درمان دچار عفونت میشود که به صورت آکنه موضعی چرک دار ظاهر می شود. از مزایای روش درمان با ساب سیژن در مقایسه با لیزر این است که  لیزر صرفاً بر جوشگاه های سطحی موثر است ولی برای اسکار های فرورفته و عمیق ساب سیژن موثرتر خواهد بود.

لیزر در درمان جای جوش محدود به ضایعات سطحی است. میتوان گفت که روش ساب سیژن به عنوان مکملی برای روش لیزر یا میکرونیدلینگ محسوب می شود.

تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام ساب سیژن چطور تعیین میشود؟

تعداد جلسات مورد نیاز پس از بررسی توسط پزشک تعیین میشود.

بهبود جای اسکار قبل و بعد
بهبود جای اسکار قبل و بعد

مراقبت های پس از انجام ساب سیژن

پس از ساب سیژن یا برش زیرپوستی، بیمار میتواند فعالیت های روزانه خود را بدون محدودیت انجام دهد ولی ورزش های سنگین و استحمام آب داغ تا ۴۸ ساعت مجاز نیست. پزشک ممکن است داروهای ضد التهاب و آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز کند. باید به این نکته توجه کرد که قبل و بعد از آن نباید داروهای رقیق کننده خون استفاده شود. برای جلوگیری از عفونت احتمالی محل درمان، باید از تماس دست آلوده با این ناحیه خودداری شود.

نحوه اثر ساب سیژن بر کلاژن جای آکنه

اسکار به بافتی گفته میشود که پس از آسیب پوست جایگزین آن میشود و به عبارتی به معنی جای زخم میباشد. وقتی جای جوش های عمیق روی پوست باقی بماند یعنی اسکار ایجاد شود در محل اسکار کلاژن جدیدی تولید میشود ولی این کلاژن به اندازه کلاژن طبیعی نرم و لطیف نیست و باعث کشیدگی بافت اسکار به قسمت های پایین میشود.

این باعث میشود که اسکار فرورفتگی بیشتری داشته باشد و در واقع جای جوش عمیق شود. قطع این اتصالات به بازگشت پوست به حالت طبیعی کمک میکند و در این روش کاری که انجام میشود قطع این اتصالات است تا پوست به حالت طبیعی برگردد. به طور کلی ساب سیژن برای ترمیم اسکار ناشی از جای جوش، اسکار های آبله مرغان، اسکار های جراحی و یا هر اسکاری که منجر به فرورفتگی پوست شود میباشد.

بعضی عوارض جانبی میتواند شامل تغییر رنگ پوست و یا آسیب به اعصاب و رگ های خونی اطراف اسکار باشد. درد، تورم و یا کبودی ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد. گاهی متخصص ممکن است آنتی بیوتیک یا ضد التهاب تجویز کند.

ممکن است بهبود جای زخم تا چند ماه طول بکشد و جدا از تاثیر میزان و عمق اسکار میزان توانایی بدن در بهبود جای زخم نقش دارد. 

قطع اتصالات اسکار برای بهبود فرورفتگی پوست با برش زیرپوستی
قطع اتصالات اسکار برای بهبود فرورفتگی پوست با برش زیرپوستی

چه درمان هایی غیر از روش ساب سیژن میتوانند برای جای جوش موثر باشند

معمولا این روش به عنوان یک روش مکمل برای درمان کاهش اسکار به کار میرود. از جمله این درمان ها شامل کرم های موضعی که حاوی ویتامین A هستند که میتوانند ظاهر زخم ها را صاف کنند.

روش دیگر میکرونیدلینگ میباشد که در این روش از سوزن های ریزی برای تحریک تولید کلاژن استفاده میشود و در اسکار های کم عمق بیشتر موثر است. در لیزر درمانی از لیزر برای از بین بردن بالاترین لایه پوست و بهبود جای زخم استفاده میشود.

روش دیگر نیز شامل لایه برداری شیمیایی است که در روش های شیمیایی با از بین بردن بالاترین لایه پوست جای زخم را بهبود میبخشند.

در بین این روش ها ساب سیژن یک درمان سرپایی و موثر برای جای زخم های عمیق است که در این روش از یک سوزن کوچک برای بالا آوردن جای زخم و جدا کردن آن از بافت زیرین برای تحریک تولید کلاژن استفاده میشود. شاید برای انواع زخم ها مناسب نباشد ولی میتواند در کنار سایر روش های درمان جای جوش خیلی موثر عمل کند.

میکرودرم ابریژن نیز یک روش درمانی است که لایه سطحی پوست را برمیدارد. برای درمان زخم های عمیق موثر نیست ولی عوارض جانبی کمی دارد. روش درم ابریژن نیز شبیه میکرودرم است ولی نسبت به میکرودرم عمیق تر میتواند اثر کند اما در مجموع لایه بالایی پوست را میتواند از بین ببرد.

در این روش پوست صورت ممکن است تا چند روز قرمز باقی بماند و به آفتاب حساس شود. روش دیگر فیلر میباشد که مواد پرکننده برای پر کردن جای اسکار به زیر پوست تزریق می شوند. عوارض جانبی میتواند شامل قرمزی ،تورم و درد باشد.

در این روش پوست صورت ممکن است تا چند روز قرمز باقی بماند
در این روش پوست صورت ممکن است تا چند روز قرمز باقی بماند

عوارض جراحی به روش برش زیرپوستی

 1. ایجاد ورم که طی 2 تا 3 روز کاسته می شود و تا 2 هفته به طور کامل از بین می رود.
 2. ریسک کمی از کبودی
 3. بی اثر بودن این روش در اسکارهای هیپرتروفی و کلوییدی
پوستی صاف و بدون دست انداز
پوستی صاف و بدون دست انداز

بایدهای قبل از جراحی

 1. اطمینان از انعقاد خون
 2. درمان آکنه های فعال و جوش های چرکی
 3. گذشت حداقل 3 ماه از پایان مصرف رتینویید خوراکی (ایزوترتینویین یا آسیترتین)

توصیه های بعد از جراحی به روش زیرپوستی:

 1. استفاده از یخ روی موضع تا 6 ساعت
 2. ماساژ موضع به سمت ورود کانولا
 3. استفاده از پماد آنتی بیوتیک موپیروسین هر 12 ساعت روی موضع
 4. استفاده از پماد پروفیلاکتیک آسیکلوویر در صورت سابقه تبخال
 5. استفاده از روش های مکمل مانند پیلینگ، CO2 لیزر و … برای بهبودی مناسب تر، بعد از 2 هفته

نکات:

 • در کل با هیچ کدام از مجموع همه روش ها، هرگز نمی توان به بهبودی صد در صد دست یافت.
 • نیازی به مراقبت ویژه از نور آفتاب نیست.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا