جراحیچشمخدمات درمانی

لیزیک چشم باید قبل از جراحی رینوپلاستی انجام داد یا بعد از آن ؟

لیزیک چشم قبل یا بعد از جراحی رینوپلاستی ( جراحی بینی)

لیزیک چشم شناخته شده ترین و رایج ترین جراحی انکساری لیزر چشم است که برای اصلاح مشکلات بینایی انجام می شود. این جراحی می تواند جایگزینی برای عینک یا لنزهای تماسی باشد. در طی جراحی ، از نوع خاصی از لیزر چشم برای ایجاد برش و تغییر دقیق شکل بافت شفاف گنبدی شکل در جلوی چشم (قرنیه) برای بهبود بینایی استفاده می‌شود. در چشم‌هایی که بینایی طبیعی دارند، قرنیه نور را دقیقاً روی شبکیه در پشت چشم خم می‌کند.

اما افرادی که دارای مشکل نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم هستند  نور به اشتباه خم می شود و در نتیجه دید تاری برای فرد ایجاد می شود. عینک یا لنزهای تماسی می توانند بینایی را به طور موقت اصلاح کنند، اما تغییر شکل قرنیه و درمان قطعی مشکل بینایی با لیزیک امکانپذیر است.

در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که آیا بهتر است عمل لیزر چشم و لیزیک را قبل از جراحی رینوپلاستی انجام داد یا بعد از آن ؟

جراحی رینوپلاستی باید قبل یا بعد از لیزیک انجام شود؟
جراحی رینوپلاستی باید قبل یا بعد از لیزیک انجام شود؟

جراحی رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یا جراحی بینی روشی برای رفع عیوب ظاهری و ساختاری بینی است که می تواند به زیباتر شدن ظاهر بینی و اختلالات ناشی از مواردی مانند انحراف تیغه بینی و مشکلات ساختاری بینی کمک کند.

پس از جراحی رینوپلاستی، تیغه بینی و استخوان بینی بسیار حساس خواهد بود، بنابراین لازم است بیمار در دوران نقاهت مراقبت مضاعفی از بینی خود داشته باشد. دوره نقاهت جراحی بینی کمی طولانی است .

همچنین از آنجایی که مراقبت های بعد از عمل به اندازه خود جراحی اهمیت دارد و تاثیر مستقیمی بر نتایج نهایی عمل دارد، لازم است بیمار اطمینان حاصل کند که تمام جوانب سلامتی خود را رعایت می کند.

قبل از جراحی بینی بهتر است مشکلات بینایی از طریق لیزر چشم اصلاح شود. پس ابتدا باید تمام اقدامات درمانی و اصلاحی مانند لازک، PRK، فمتولیزیک، لیزیک و… انجام شود و در نهایت جراحی بینی انجام بگیرد.

انواع مشکلات بینایی که نیاز به عینک و جراحی لیزیک دارند کدامند؟

افراد به دلیل مشکلات بینایی مختلف مانند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم مجبور به استفاده از عینک طبی هستند، این مشکلات شامل :

نزدیک بینی

افراد مبتلا به نزدیک بینی فقط اشیاء نزدیک را به وضوح می بینند. و برای دیدن اشیای دور به وسایل کمکی مانند عینک و لنزهای تماسی نیاز دارند. در این حالت کره چشم بیمار بزرگتر از حد طبیعی است و یا به دلیل انحنای زیاد قرنیه، تصویر حاصل در جلوی شبکیه است.

دوربینی

افراد مبتلا به این مشکل فقط اجسام دور را به وضوح می بینند و برای دیدن اجسام نزدیک به وسایل کمکی مانند عینک و لنز نیاز دارند. در این حالت کره چشم کوچکتر از حد طبیعی است یا بر خلاف نزدیک بینی دارای انحنای جزئی است. مشکل دوربینی ممکن است از اعضای خانواده به ارث برسد.

آستیگماتیسم

در این حالت فرد به دلیل انحنای نامنظم قرنیه اش قادر به دیدن اشیا به وضوح نیست و اجسام را تار می بیند. یعنی آستیگماتیست ممکن است قسمت عمودی حرف T را به وضوح ببیند اما قسمت افقی کمی انحراف دارد و تار دیده می شود.

لیزر چشم و یا لیزیک بهتر است قبل از جراحی رینوپلاستی انجام شود تا بیمار بعد از عمل نیازی به عینک نداشته باشد.
لیزر چشم و یا لیزیک بهتر است قبل از جراحی رینوپلاستی انجام شود تا بیمار بعد از عمل نیازی به عینک نداشته باشد.

آیا رینوپلاستی بر نتیجه جراحی لیزیک تأثیر می گذارد؟

متأسفانه برخی از افراد تصور می کنند که جراحی رینوپلاستی ممکن است بر نتایج جراحی لیزر چشم مانند : لازک ، PRK، فمتولیزیک و لیزیک تأثیر بگذارد، اما باید بدانند که جراحی بینی هیچ تأثیری روی چشم نخواهد داشت. پس از جراحی رینوپلاستی توصیه می شود وزن اضافی مانند عینک آفتابی و طبی روی پل بینی قرار نگیرد. به طور کلی کبودی زیر چشم بر اثر جراحی رینوپلاستی به چشم ها ارتباطی ندارد و این کبودی مربوط به بافت زیر چشم است.

آیا باید جراحی لیزیک قبل از جراحی رینوپلاستی انجام شود؟

اگر نمی دانید که ابتدا باید جراحی رینوپلاستی (جراحی بینی)  یا لیزر های چشمی از جمله لیزیک را انجام دهید، متخصصین توصیه می کنند که بهتر است قبل از جراحی بینی ابتدا جراحی های لیزری چشم همچون لیزیک و … انجام شود. از آنجایی که بیمار حداقل تا سه ماه پس از جراحی بینی نمی تواند به طور مداوم از عینک استفاده کند، ترجیحاً به بیماران گفته می شود که قبل از جراحی بینی، برای جلوگیری از ناراحتی در طول دوره نقاهت، جراحی های لیزری چشم را انجام دهند. جراحی لیزیک بهتر است قبل از جراحی بینی انجام شود تا بیمار بعد از رینوپلاستی نیازی به عینک نداشته باشد.

آیا می توان از لنزهای تماسی بعد از جراحی رینوپلاستی استفاده کرد؟

اگر چشم‌های بیمار ضعیف است، استفاده از لنزهای تماسی یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بهبود بینایی است. در صورتی که بیمار از لنز طبی استفاده کند، هر زمان که احساس کرد آمادگی استفاده از لنز را دارد می تواند از آن استفاده کند. به هر حال در برخی از بیماران به دلیل تورم در ناحیه سر و به خصوص چشم ها، استفاده از لنز تماسی تا مدتی امکان پذیر نخواهد بود. از آنجایی که لنزهای تماسی گزینه مناسبی برای همه نیستند، باید قبل از جراحی رینوپلاستی با چشم پزشک خود مشورت کنید.

کبودی زیر چشم بر اثر جراحی بینی به چشم ها ارتباطی ندارد و این کبودی مربوط به بافت زیر چشم است.
کبودی زیر چشم بر اثر جراحی بینی به چشم ها ارتباطی ندارد و این کبودی مربوط به بافت زیر چشم است.

دوره نقاهت پس از جراحی لیزیک چقدر است ؟

استراحت دادن به چشم و نظارت بر علائم در 24 ساعت اول پس از لیزیک بسیار مهم است. پس از انجام لیزیک زمانی که به خانه رفتید از خواندن، تماشای تلویزیون یا استفاده از سایر دستگاه های صفحه نمایش که ممکن است به چشمان شما فشار بیاورد خودداری کنید. علائمی که ممکن است بلافاصله پس از عمل لیزیک تجربه کنید عبارتند از:

  • ناراحتی چشم، به ویژه پس از از بین رفتن بی حسی موضعی (قطره های بی حس کننده).
  • خشکی چشم
  • احساس سوزش یا خارش در چشم
  • دید تار یا مه آلود
  • حساسیت به نور

شدت علائم فوق از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ناراحتی ، خارش یا سوزش چشم معمولاً فقط حدود پنج ساعت پس از جراحی ادامه دارد. علائم دیگر، از جمله تاری دید، معمولاً در هفته اول بهبود می یابند. در برخی از بیماران، خشکی چشم ممکن است تا 6 تا 12 ماه طول بکشد.

سخن آخر :

اگر بیمار دارای چشم های ضعیفی است، حتما قبل از جراحی رینوپلاستی با چشم پزشک مشورت کند تا بهترین درمان را برای او انتخاب کند. عیوب انکساری چشم ( دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم ) با جراحی لیزری چشم قابل درمان است، بنابراین بهتر است جراحی بینی را به تعویق بیندازید و ابتدا به دنبال درمان چشم خود باشید. صحت علمی مطالب موجود در این مقاله توسط آقای دکتر سید محمد سالار ظاهریانی جراح و متخصص چشم تایید شده است.

مترجم و گردآورنده : زهرا رفیعی نژاد

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا