خدمات کاشت مو و ابرو

کاشت مو و هر آنچه که لازم است درباره این جراحی بدانید

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یکی از روش های بسیار مناسب جهت جایگزینی موهای از دست رفته است. اگر موهای خود را از دست می دهید، ریزش موی ارثی دارید یا چند ماه پس از زایمان، مقدار قابل توجهی از موهایتان می­ریزند و به دنبال یک راه حل دائمی برای از دست ندادن موهایتان هستید، ممکن است بخواهید کاشت مو را در نظر بگیرید یک متخصص پوست برای شما یک معاینه دقیق پوست سر انجام می دهد. که دلیل ریزش مو شما را پیدا کند، ممکن است به آزمایش خون نیز نیاز داشته باشید. با این کار می توانید مواردی را که باعث ریزش مو در بدن شما شده است را پیدا کنید .

 اگر معاینه و آزمایشات نشان دهد که شما کاندید مناسبی برای کاشت هستید، می­توانید این کار را انجام دهید. امروزه، به لطف یک پیشرفت کلیدی، می­توانید موهای خود را برگردانید و نتایج طبیعی داشته باشید. در این عمل، بخشهایی از مو به نام شاخه مو در ناحیه کم پشت قرار داده می شد. با گذشت زمان، شاخه های مو کاملاً به چشم آمد. شاید سر پر مو کمی غیرواقعی باشد، اما می­تواند یک هدف باشد. شما می خواهید پزشکی را انتخاب کنید که ریزش مو را درک کند و پیوند مو را به طور منظم انجام دهد یکی از بهترین کلینیک ها، کلینیک جوان است که مجرب ترین متخصصان را در زمینه کاشت مو و ابرو دارد.

چقدر درباره جراحی کاشت مو اطلاع دارید؟

اگر به دنبال درمان دائمی ریزش موهای خود هستید، امکان ندارد که درباره جراحی کاشت مو تاکنون نشنیده باشید. این جراحی، بسیار پیشرفته و در عین حال از محبوب ترین جراحی های پوست و مو در سراسر جهان می باشد. در این مقاله می خواهیم اطلاعات گسترده ای درباره جراحی کاشت مو و مزایا و معایب آن را برای شما بررسی کنیم. ریزش مو و کچلی در برخی یا تمام قسمت های سر و بدن، از شایع ترین مشکلات پوستی در میان مردان و زنان در تمامی نقاط جهان است. به طور متوسط 60% از مردان و 50% از زنان در طی زندگی خود، ریزش موی شدید را تجربه میکنند.

درمان های بسیار مختلفی برای ریزش مو و کچلی وجود دارد که عمل کاشت مو از جدیدترین و پیشرفته ترین این متد هاست. پیوند کاشت مو، معمولا برای بیشتر افراد قابل انجام است ولی اگر شما دارای کچلی مادرزادی یا نقص در رشد موهای خود می باشید، ممکن است نتیجه قبل توجهی ازین پیوند نگیرید.

موهای سر به طور طبیعی به صورت منفرد یا در گروه هایی شناخته می شوند که به آن واحد­های فولیکولی گفته می­شود. کاشت موی مدرن می­تواند با پیوند واحدهای فولیکولی مانند گذشته بسیار طبیعی به نظر برسد. کاشت مو برای ریزش موی زنان و مردان استفاده می­شود یک روش درمانی برای یک بیماری پزشکی قابل تشخیص از نظر ژنتیکی و یا هورمونی است ، و در اکثر موارد به عنوان جراحی زیبایی در نظر گرفته می­شود.

این عمل بر این اصل استوار است که موها از یک قسمت بدن منتقل شده و در قسمت دیگری از بدن کاشته می­شوند در محل انتقال داده خود رشد می کنند.

همه چیز در مورد کاشت مو

عمل کاشت مو، اولین بار در سال 1939 توسط یک پزشک ژاپنی با کاشت تنها یک مو در سر انجام گرفت. در سال های بعد، پزشکان تکنیک پلاگ را گسترش دادند. این پیوند شامل پیوند موهای بزرگ و ضخیم تر به سر است. با گذشت زمان، پزشکان از موهای نازک تر و کوچکتر برای کاشت در مناطق پوست سر استفاده کردند تا منطقه کاشته شده ظاهر بهتر و شکیل تری داشته باشد. عمل کاشت مو، در مجموع شامل پیوند موهای ضخیم تر از مناطق مختلف بدن خود فرد، در کف سر و یا مناطق دیگر مانند ابروها، مژه ها و … است.

کاشت مو چیست؟
کاشت مو چیست؟

آیا واقعا تاثیری دارد؟

کاشت مو، تاکنون از موفق ترین عمل های جراحی زیبایی بوده است و درصد موفقیت بالایی نسبت به انواع دارو های شیمیایی و گیاهی برای درمان ریزش مو داشته است. حدود 10-80% موهای کاشته شده، پس از 3 الی 4 ماه مانند موهای طبیعی کاملا رشد میکنند و همچنین پس از گذراندن این دوره، کاملا نازک میشوند و شکل موهای طبیعی را به خود میگیرند.

عمل کاشت مو، برای بیشتر افراد معمولا به خوبی جواب میدهد، ولی اگر شما به صورت مادرزادی کچل هستید و یا به صورت ژنتیکی موهای ضعیف و شکننده دارید و همچنین موهای خود را در طی یک حادثه و یا شیمی درمانی، جراحی و استفاده از برخی دارو ها از دست داده اید، ممکن است این عمل جواب ندهد.

به گفته دکتر ناهید همتیان در این مواقع لازم است که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا درمان های دیگری صورت گیرد.همچنین افرادی که دارای فولیکول های مو خفته هستند، ممکن است نیاز به تعداد کمتری پیوند مو داشته باشند، البته پژوهشی در سال 2016 ، نشان داد که با پلاسما تراپی، 75 درصد یا بیشتر از موهای پیوند زده شده، میتوانند به صورت کامل رشد کنند.

چه کسانی واجد شرایط کاشت مو هستند؟

زنان و مردان از هر نژاد می توانند کاندیداهای خوبی برای کاشت مو باشند. برای انجام دادن کاشت مو به دو چیز نیاز دارید:

 1. به اندازه کافی موی سالم بر روی پوست سر شما وجود دارد که می­تواند به ناحیه ای که به مو نیاز دارد پیوند شود.
 2. توانایی رشد مو در پوست سر شما.

نتایج تا حد زیادی به جراحی که شما انتخاب می کنید بستگی دارد.

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

کاشت مو معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود و به دو مرحله تقسیم می شود:

 • استخراج موها (معمولاً از پشت و یا دو طرف سر)
 • طراحی ناحیه گیرنده و کاشت پیوند
 • استخراج موهای قابل پیوند
 • برای استخراج موهای قابل پیوند دو روش معمول وجود دارد:
 • روش نواری تکنیک برش واحد فولیکولی (FUE)

چگونه انجام میشود؟

روش کاشت مو شامل انتقال مو از ناحیه ای است که تحت تأثیر ریزش مو نیست که به عنوان ناحیه دهنده شناخته می­شود به ناحیه ای که موها در آن نازک است. اگر کاملا مویی روی سرتان باقی نمانده است. پیوند کاشت مو، جراحی نسبتا پیچیده ولی در عین حال بسیار فوق العاده است. جراح متخصص کاشت مو ابتدا ناحیه ای که میخواهد مو را از آن بردارد، بی حس میکند و سپس مو را منطقه مورد نظر پیوند میزند.

در صورت حساس بودن مریض، میتوان به او آرام بخش تزریق کرد. مو های گرفته شده از هر منطقه ای از بدن می تواند برداشته شود، ولی اصولا از مناطقی که موهای ضخیم تر دارند مانند پشت سر و یا زیر بغل برداشته میشوند. سپس پزشک متخصص با یکی از دو روش FUT یا FUE پیوند را انجام می دهد. همچنین پیوند کاشت مو، معمولا جراحی و راه حل درمان همیشگی برای کم مویی و ریزش مو است و هرچند هزینه بالاتری نسبت به دیگر جراحی ها دارد. ولی در عوض برگشت ناپذیر و کاملا طبیعی است و میتواند زیبایی موهای پرپشت و زیبا را برای شما به ارمغان آورد.

سایت برش خورده جهت ایجاد پیوند
سایت برش خورده جهت ایجاد پیوند

در زمان کاشت مو چه اتفاقی رخ می دهد؟

انتظار داریم که کاشت مو بین چهار تا هشت ساعت طول بکشد. اگر مقدار زیادی مو باید کاشته شود، ممکن است لازم باشد روز بعد برای چند ساعت برگردند. بیشتر بیماران در طول کل جراحی بیدار هستند و فقط به بیهوشی موضعی نیاز دارند که باعث بی حس شدن پوست سر می شود. به برخی بیماران برای آرامش بخشیدن به آنها آرامبخش ملایمی نیز داده می­شود، جراحی با برداشتن موهای سالم توسط متخصص پوست آغاز می شود. برای اینکه شما به دنبال نتایج طبیعی باشید، دو روش کاشت مو وجود دارد:

گزینه اول

درمان پیوند واحد فولیکولار (FUT) است،که یک روند پیچیده را دنبال می­کند، متخصص پوست شما می تواند موهای سالم را از طریق برش یک نوار پوست با موهای سالم از پوست سر انجام دهد، یک زخم افقی در قسمتی که آن را برداشته­اند باقی می­ماند، اگرچه مو برای پوشاندن آن رشد می­کند. با این حال ، چون ممکن است جای زخم گسترده تر باشد، اگر موهای کوتاه را ترجیح می دهید، FUT توصیه نمی­شود.

گزینه دوم

زمان  بیشتری طول می­کشد، اما از ایجاد جای زخم باریک و طولانی روی پوست سر جلوگیری می­کند. قبل از اینکه جراح موها را پیوند کند، تکنسین ها باید موهای برداشته شده را آماده کنند و جراح هم باید پوست سر شما را برای پیوند آماده کند. بسته به تعداد موهای کاشته شده، دو تا سه عضو تیم کاشت مو ممکن است به قرار دادن موهای سالم در ناحیه مورد نیاز مو کمک کنند. پس از پیوند کلیه موها ، پوست سر شما بانداژ می­شود و دستورالعمل های مراقبت در منزل به شما داده می شود.

جراحی FUT( پیوند تک فولیکولی)

در متد کاشت مو به روش FUT، جراح متخصص ابتدا با یک چاقو جراحی، یک تکه مشخص از پوست سر فرد که دارای فولیکول های قوی مو باشد را معمولا از پشت سر جدا میکند. طول نوار جدا شده معمولا 6 تا 10 اینچ می باشد ولی میتواند بلند تر نیز بوده و در امتداد طول دو گوش فرد باشد.

سپس منطقه بریده شده را بخیه میزند. سپس پزشک متخصص، نوار بریده شده را با یک چاقو خاصی، به قطعات بسیار ریز تقسیم میکند. تعداد قطعات بستگی به طول نوار بریده شده دارد ولی معمولا حداقل 2000 قطعه در هر سری پیوند به دست می آید. به این قطعات پیوند میگویند. این پیوند ها ممکن است تعداد زیادی یا فقط یک عدد مو داشته باشند. پس از آن با استفاده از یک سوزن یا تیغه ای خاص، جراح سوراخ های کوچکی در پوست سر شما ایجاد می کند که در آن موها کاشته می شوند. به این مرحله پیوند مو گفته می شود. سپس محل های جراحی را استریل و با بانداژ یا گاز می پوشانند.

تعداد پیوند های مویی که دریافت می کنید به موارد مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • نوع موی فرد پیوند گیرنده
 • اندازه سایت پیوند ( نوار جدا شده برای پیوند)
 • کیفیت مو، از جمله ضخامت
 • رنگ مو

جراحی FUE (استخراج تک فولیکولی)

برای انجام این نوع کاشت مو، جراح ابتدا موهای پشت سر شما را کامل می تراشد. پس فولیکول های جداگانه ای را از پوست سر خارج می کند. نقاط کوچکی که بعدا مشاهده خواهید کرد همان فولیکول های برداشته شده برای پیوند مو های جدید می باشد. سپس همانند روش FUT، پزشک متخصص سوراخ های کوچکی در پوست سر شما ایجاد می کند و پیازهای موی جدید را در این سوراخ ها پیوند می زند، و در نهایت محل جراحی را استریل و با بانداژ یا گاز می پوشانند.

تفاوت دو متد FUT و FUEبا همدیگر
تفاوت دو متد FUT و FUEبا همدیگر

دوران بهبودی جراحی کاشت مو

هر دو متد کاشت مو نیازمند روزهای متوالی و نسبتا طولانی مدت برای تکمیل شدن می باشند. میزان و سرعت بهبودی شما بستگی به کار جراح و مقدار پیوند انجام شده می باشد. ولی نکته مهم این است که این جراحی نیازی به بستری ندارد و شما بلافاصله پس از جراحی، میتوانید به منزل یا سرکار خود برگردید. پس از گذراندن دوره نقاهت، پزشک شما با دقت باند ها را از محل برمیدارد. ممکن است ناحیه پیوند زده متورم باشد، بنابراین جراح شما داروی تریامسینولون را در ناحیه تزریق می کند تا التهاب و تورم را از بین ببرد. به احتمال بسیار زیاد، شما در محل پیوند و در محل دهنده پیوند برای چند روز درد و یا قرمزی، تورم و سوزش را احساس کنید.

جراحی کاشت مو، بسیار شایع در میان آقایان
جراحی کاشت مو، بسیار شایع در میان آقایان

بنابراین برخی مواقع پزشک دارو هایی مانند انواع داروهای ضد درد، مانند ایبوپروفن ها، انواع آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از ایجاد هرگونه عفونت، داروهای ضدالتهاب، انواع استروئید های خوراکی برای تسکین تورم را تجویز کند.

همچنین برای افزایش تحریک رشد مو و کمک به رشد هر چه بیشتر مو های پیوند زده شده، داروهایی مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل را نیز تجویز کند.

نکات بسیار مهم پس از جراحی کاشت مو

بنا به گفته دکتر ناهید همتیان، جراحی کاشت مو، جراحی بسیار حساسی است و لازم است که حتما نکات خاصی را پس از جراحی رعایت کنید:

 • چند روز پس از جراحی حمام نروید و کمی صبر کنید. پس از آن می توانید موهای خود را بشویید. فقط توجه داشته باشید که در چند هفته اول فقط از شامپو های بسیار ملایم و سبک استفاده کنید.
 • بهتر است پس از 3 روز به سرکار خود برگردید.
 • هرگز تا 3 هفته پس از جراحی، روی قسمت های پیوند زده شده را فشار ندهید و یا آن ها را شانه نزنید.
 • بهتر است که تا 1 هفته از ورزش و فعالیت های جسمی سنگین بپرهیزید.
 • تا هنگامی که پزشک شما اجازه نداده است، از انواع کلاه و لباس های کشی در روی سر خود استفاده نکنید.
 • اگر برخی از موهای شما ریخت، به هیچ عنوان نگران نباشید. این بخشی از فرایند درمان است. موهای کاشته شده ممکن است رشد چندانی نداشته باشند یا اینکه پس از چند ماه و دوران طولانی با موهای اطراف خود هماهنگ شوند.
قبل و بعد
قبل و بعد

مراقبت های بعد از عمل

بیمار برای بهبودی از پیوند به یک هفته زمان نیاز دارد. بعد از کاشت مو فرد بایستی به مدت حداقل 7 روز پیراهن دکمه دار بپوشد، چون که پوشیدن تی شرت بعد از عمل پیوند مو می تواند موهای کاشته شده را جابجا کند. در دو هفته اول پس از پیوند، تقریباً تمام موهای کاشته شده به دلیل ضربه به محل جدیدی در پوست سر، می­ریزد. این به عنوان از دست دادن شوک شناخته می­شود و فقط موقتی است، بین هشت تا 12 هفته بعد ، موهای جدید شروع به رشد می­کنند. رشد جدید طی شش تا نه ماه آینده پیشرفت خواهد کرد اما یک سال طول می کشد تا کاشت مو به طور کامل نشان داده شود

احسان علیخانی پس از جراحی کاشت مو
احسان علیخانی پس از جراحی کاشت مو

عوارض جانبی جراحی کاشت مو

مهم ترین عارضه این جراحی، ایجاد اسکار و زخم در حل پیوند است که به هیچ عنوان قابل پیشگیری نیست و پس از مدتی کاملا بهبود میابد.

دیگر عوارض شامل:

 • ایجاد انواع عفونت ها
 • ایجاد پوسته پوسته شدن یا چرک های عفونی در اطراف محل های پیوند
 • درد سر، خارش و تورم
 • التهاب فولیکول های مو (فولیکولیت)
 • خونریزی در محل پیوند مو
 • از دست دادن انواع حس لامسه و سرما و گرما در اطراف نقاط جراحی

جراحی کاشت مو، جراحی بسیار حساس و خاص است. هرگز برای انجام این جراحی، نزد افراد غیر متخصص و غیر حرفه ای نروید. این جراحی کاملا کار یک متخصص بسیار حرفه ای و کادری دوره دیده است. پیش از انتخاب جراح خود این نکات را حتما در نظر داشته باشید:

 • حتما درباره پزشک مورد نظر و کلینیک مربوطه پرس و جو کامل را انجام دهید.
 • رزومه کاری پزشک را در این زمینه بررسی کنید و نمونه کار های قبلی را مشاهده کنید.
 • نظرات و انتقادات بیماران را بررسی کرده و آن ها را با دیگر مراکز مقایسه کنید.
بسیاری از بانوان نیز، جراحی کاشت مو را انجام میدهند.
بسیاری از بانوان نیز، جراحی کاشت مو را انجام میدهند.

چه زمانی بیماران نتیجه کاشت مو را می بینند؟

در هر شخص نتیجه ای متفاوت است اکثر بیماران نتایج را بین شش تا نه ماه پس از جراحی مشاهده می­کنند، برای برخی از بیماران  هم 12 ماه طول می­کشد. لازم است بدانید که بین دو تا هشت هفته پس از جراحی، موهای کاشته شده می ریزند. این طبیعی است. حتی در ماه سوم ، ممکن است موها نسبت به قبل از کاشت، نازک تر به نظر برسند. باز هم، این عمل طبیعی است.

دارو می­تواند برای ثبات نتایج کاشت مو به شما کمک کند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه از این عمل، متخصص پوست ممکن است دارویی را برای درمان ریزش مو توصیه کند. زیرا ریزش و کم پشتی موها حتی پس از کاشت مو می تواند ادامه داشته باشد. دارو می تواند از ریزش و کم پشت شدن موهای جدید جلوگیری کرده و آنها را کند کند. با این کار می­توانید نتایج طبیعی خود را برای سالهای آینده حفظ کنید.

کاشت ابرو چیست؟

اگرچه ممکن است متوجه ابروهای پر و خوش فرم نشوید، اما تشخیص اینکه ابروهای شما خیلی لاغر شده و یا به نظر می رسد در صورت شما وجود ندارد بسیار آسان است. اگر این اتفاق بیفتد، ظاهر صورت شما با کمبود ابرو ممکن است بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد و با شکل ظاهری اعتماد به نفس شما را کاهش دهد، کاشت ابرو به طور کامل امکان پذیر است و اگر به درستی انجام شود نتایج دائمی زیبایی را برای شما فراهم می­آورد. چه در این ناحیه دچار ریزش موی دائمی شده باشید و چه به دلیل مشکلات زیاد ژنتیکی شروع به کم شدن ابرو کرده اید، کاشت ابرو می­تواند ابروهای شما را به شکوه قبلی خود برگرداند.

کاشت ابرو می­تواند ابروهای شما را به شکوه قبلی خود برگرداند.
کاشت ابرو می­تواند ابروهای شما را به شکوه قبلی خود برگرداند.

کاشت ابرو یک عمل زیبایی شناختی فوق العاده چالش برانگیز است، اما وقتی این کار توسط متخصصان انجام شود، چشمگیرترین نتایج به دست می آید. این کاشت را می توان با استفاده از روش FUE یا FUG / strip انجام داد، اگرچه مهمترین جنبه این موضوع بدون توجه به اینکه از چه روشی استفاده می شود ایجاد دقیق محل های گیرنده برای موهای پیوندی است زیرا جراح نیاز به جهت گیری طبیعی و زاویه رشد دارد، و همچنین طراحی زیبایی و ایجاد ابروهایی طبیعی که بیشترین ویژگی های صورت بیمار را تکمیل می کند.


منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا