دسته بندی نشده

چگونه از شر اسکار خلاص شویم؟

به نظر می رسد وجود اسکار کوچک بعد از یک خراش یا سانحه، خیلی مهم نباشد. اما ممکن است اسکار بزرگ تر و قابل توجه تر هم ایجاد شود – و گاهی اوقات با وجود آنکه هیچ مشکلی برای التیام زخم های بدن و اسکار آن وجود ندارد. اما ممکن است ترجیح دهیم که آنها کمی کمتر دیده شوند.

اگر شما مایلید از شر اسکارها خلاص شوید، نکات مفیدی وجود دارد که متخصصین پوست این روش ها را تأیید کرده اند و می توانید از آنها برای کمک بگیرید و ظاهر اسکارها را کوچک کنید.

طبق نظر یک متخصص پوست، بریدگی ها، خراش ها و اسکارها را می توان برای همیشه محو کرد

دکتر پاول ام. فریدمن، مدیر مرکز جراحی پوست و لیزر اظهار می کند: «حفظ انتظارات واقعی از درمان اسکارها مهم است. گزینه های زیادی برای بهبود ظاهر اسکار و کمتر دیده شدن آن وجود دارد. اما ممکن است با توجه به نوع اسکار، این روش ها نتوانند آنها را به طور کامل پاک کنند.»

با این حساب در وهله اول اسکار چگونه به وجود می آید؟ دکتر هیتر دی. راجرز، مدیر بخش پوست در مرکز درماتولوژی مدرن توضیح می دهد اسکار زمانی شکل می گیرد که ما بدن مان را به طریقی زخم کنیم که تا لایه دِرم پوست بریده شود.

پوست از سه لایه تشکیل شده است: لایه بیرونی به نام اِپیدرم، لایه زیرین به نام دِرم و لایه سوم چربی است.

وقتی که شما پوست را آنقدر عمیق می بُرید که به لایه دِرم می رسید، احتمالاً آن موقع اسکار شکل می گیرد. وی اضافه می کند که این اتفاق به این دلیل است که لایه دِرم از کلاژن نوع 1 و کلاژن نوع 3 ساخته شده است. وقتی لایه دِرم آسیب می بیند، نسبت های کلاژن تغییر می کند و پوست شما به شکلی بهبود می یابد که به جای پوست صاف، پوست ناصاف پیدا می شود و اسکار بر جای می ماند.

چگونه از شر اسکار خلاص شویم؟
چگونه از شر اسکار خلاص شویم؟

اطلاعات بیشتر جهت پیشگیری

چنانچه بعد از بریدن جایی از بدن خود نگران جوش خوردن آن هستید، بلافاصله آن را با آب سرد و صابون آنتی باکتریال بشویید.

سپس حتماً وازلین بمالید و آن را پانسمان کنید.

دکتر فریدمن می گوید احتمال پدیدار شدن اسکار به سن و محل اسکار بستگی دارد. وی می افزاید: «پوست جوان تر باعث ترمیم های عمیق تری می گردد و تمایل به ایجاد اسکارهای بزرگ تر و ضخیم تر از پوست پیرتر دارد.

دکتر ماری پی لوپو، متخصص پوست دارای بورد تخصصی در لوپو سنتر توصیح می دهد که شایع ترین نشانه دیداری اسکار، تغییر رنگ است. آنها اغلب از روی پوست برآمده به نظر می رسند و قرمز، سفید یا تیره رنگ هستند.

دکتر راجرز توصیه می کند که اگر جایی از بدن تان را بریده اید و نگران جوش خوردن آن هستید، بلافاصله آن را با آب سرد و صابون آنتی باکتریال بشویید. سپس حتماً وازلین بمالید و آن را پانسمان کنید تا به بهبودی آن کمک کنید.

وی می گوید استفاده از وازلین مناسب است، چون خطر کمی برای آلرژی یا عفونت دارد. دکتر لوپو هشدار می دهد زمانی که زخم بهبود یافت، شما می توانید برای خلاص شدن از شر اسکار آن، درمان های دیگری را انجام دهید. به علاوه، توصیه می شود اجازه ندهید زخم خشک شود و رویه ببندد؛ کرم ضد آفتاب بمالید و از نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. چون اینها می توانند اسکار را بدتر کنند.

انواع اسکار

قبل از شروع درمان برای رهایی از شر اسکار، مهم است بدانید دقیقاً چه نوع اسکاری دارید تا بهترین گزینه را برای آن انتخاب کنید.

دکتر ماریسا کی گارشیک، متخصص پوست دارای بورد تخصصی در درماتولوژی پزشکی و جراحی زیبایی می گوید: «اسکارها را می توان به دسته های متفاوتی تقسیم کرد: برخی اسکارها سفت یا برجسته هستند، مانند اسکارهای هیپرتروفی یا کلوئیدی؛ در حالی که برخی دیگر می توانند در پوست فرو رفته باشند.

درضمن اسکارها می توانند به رنگ های مختلفی ظاهر شوند، بعضی پر رنگ تر یا به رنگ قهوه ای هستند و بعضی که مربوط به رگ های خونی هستند، صورتی تر یا قرمز تر و بقیه هم سفید هستند که در آنها مقداری از رنگ دانه ها از دست رفته اند.»

خالکوبی ضربه ای

دکتر فریدمن توضیح می دهد زمانی که فرد در اثر سایش یا انفجار، زخمی را تجربه می کند، مواد بیرونی می توانند وارد پوست شوند و اسکار بر جای بگذارند.

اسکارهای ناشی از جراحی یا بریدگی

دکتر فریدمن می گوید که هر بریدگی روی پوست، بر اثر جراحی یا حادثه، می تواند منجر به این نوع اسکار شود. این اسکار اغلب مواقع به شکل خطی جوش می خورد.

اسکارهای اریتماتوز

دکتر فریدمن خاطر نشان می کند که این اسکارها بر اساس رنگ صورتی یا قرمزشان مشخص ترین اسکار می باشند که ناشی از تشکیل عروق خونی جدید طی فرآیند بهبود زخم هستند.

اسکار هایپرتروفیک

دکتر فریدمن می گوید به دلیل رشد غیر طبیعی کلاژن طی بهبود زخم، این اسکارها ضخیم تر و برجسته تر می شوند. دکتر گارشیک اضافه می کند که این اسکارها بر خلاف اسکارهای کلوئیدی به فضای زخم محدود می شوند. اما ممکن است قرمز، ضخیم و برجسته هم دیده شوند.

اسکارهای آتروفی

دکتر فریدمن توضیح می دهد زمانی که بافت یا کلاژن پوست بعد از آسیب یا التهاب از بین رفته باشد، این نوع اسکارها به صورت فرو رفته ظاهر می شوند و زیر سطح پوست بهبود می یابند. دکتر ماریانا ورگارا، متخصص پوست و زیبایی می افزاید اینها شایع ترین نوع اسکار هستند و اغلب به صورت اسکار آکنه دیده می شوند.

اسکار کلوئیدی

دکتر راجرز  توضیح می دهد که این نوع اسکار به این دلیل اتفاق می افتد که بدن شما بیشتر از نیاز، کلاژن تولید می کند. در نتیجه پوست، اطراف زخم را می گیرد و بسیار بزرگ می شود.

اسکارهای کلوئیدی اطراف ناحیه اسکار را می گیرند و اغلب روی گوش ها، قفسه سینه و شانه ها دیده می شوند.

دکتر گارشیک خاطر نشان کرد که این نوع اسکارها می توانند به رنگ صورتی، قرمز یا قهوه ای ظاهر شوند و می توانند خارش دار، دردناک یا ناراحت کننده باشند. وی افزود که درمان این نوع اسکار، زمانی بیشترین اثر را دارد که زود شروع شود.

ترک های پوست

دکتر فریدمن می گوید زمانی که پوست به دلیل تغییرات جسمی مانند تغییرات وزن یا بارداری به سرعت جمع یا کشیده شود، بافت های همبند پوست شکسته می شوند که باعث رخدادی به نام ترک پوست می گردد. وی می افزاید این خطوط به رنگ سفید، قهوه ای تیره، بنفش یا قرمز دیده می شوند.

اسکارهای پیچیده

دکتر فریدمن می گوید منشاء این نوع اسکارها در سوختگی یا زخم های شدید است و به دلیل پیچیدگی های آنها هنگام بهبود، برطرف کردن آنها دشوار است.

اسکارهای هیپرپیگمنت و هایپوپیگمنت

دکتر فریدمن توضیح می دهد که این نوع اسکارها با وجود اضافه یا ناکافی بودن ملانین یا هموسیدِرین بهبود می یابند. وی می گوید اسکارهای هیپرپیگمنت تیره تر از پوست اطراف اسکار هستند، در حالی که اسکارهای هایپوپیگمنت، روشن تر از پوست بهبود می یابند.

راه حل هایی برای رهایی از اسکار

سیلیکون

دکتر راجرز اظهار می کند که ژل یا ورقه های ساخته شده از سیلیکون برای کمک به بهبود اسکارهای تازه و در حال محو شدن، پیشنهادی ترین و مؤثرترین محصول بهبود اسکار در خانه هستند که بدون نسخه در دسترس می باشند. وی می گوید: «این محصول را روزانه و بعد از ایجاد اسکار به مدت 90 روز استفاده کنید. احتمالاً قرمزی اسکار شما را کمتر می کنند.» دکتر راجرز توصیه می کند که ژل سیلیکون دوبار در روز به مدت 4 ماه روی زخم مالیده شود و ورقه سیلیکون روزانه، 12 تا 24 ساعت به مدت 3 تا 6 ماه استفاده شود.

دکتر راجرز برای استفاده سیلیکون روی نواحی بزرگ تر و محافظت از آسیب شما در برابر لباس یا کمربند ایمنی، محصولات ورقه ای آن را توصیه می کند، اما اشاره می کند که روی نواحی کوچک تر و قابل توجه تر (مانند صورت)، ژل سیلیکون ترجیح داده می شود.

دکتر گارشیک توضیح می دهد که مالیدن سیلیکون روی اسکارها مؤثر است چون مانند مانع طبیعی پوست است و محیط بهینه ای را برای درمان آن فراهم می کند. سیلیکون می تواند پوست را آبرسانی کند، آن را بپوشاند و از آن محافظت کند. دکتر شاری اسپرلینگ، متخصص پوست دارای بورد تخصصی، اضافه می کند که علاوه بر این، محصولات سیلیکونی ای وجود دارند که می توانند در طول فرآیند بهبود مفید باشند.

بیو اُویل

دکتر گارشیک برای آن دسته از افرادی که روغن های سبک را ترجیح می دهند، بیو اُویل را توصیه می کند که ترکیبی از عصاره گیاهانی مانند بابونه است. که به آرام کردن و کاهش قرمزی اسکار کمک می کند یا گیاه کالاندولا (همیشه بهار) که تأثیرات ضد باکتریایی دارد. و ویتامین هایی مانند ویتامین A دارد که به افزایش کلاژن کمک می کند و ویتامین E که آبرسان است.

درمان های لیزری

دکتر راجرز می گوید درمان لیزری می تواند به کاهش قرمزی و هم رنگ کردن اسکارها با پوست کمک کند. این درمان معمولاً با لیزر رنگی پالسی انجام می شود که مویرگ های کوچک را هدف قرار می دهد و بافت اسکار را محو می کند.

علاوه بر این، لایه برداری مجدد لیزر با استفاده از انرژی نوری برای ایجاد آسیب های کوچک و کنترل شده، می تواند در اسکارهای آتروفی برای افزایش تولید کلاژن و بهبود ظاهر کل آن مفید باشد.

رتینول

رتینوئید تجویز شده، مانند ترِتینوئین، می تواند برای اسکار آکنه مفید باشد. در حالی که این محصول مانع اسکارهای بعدی هم می شود، به کاهش جوش کمک و از بروز آن جلوگیری می کند.

آمپول های استروئیدی

دکتر گارشیک می گوید اگر اسکاری مانند اسکار هیپرتروفیک یا کلوئیدی، سفت یا برجسته باشد، می توان از تزریق استروئیدی درون ضایعه استفاده کرد تا اسکار، نرم یا صاف شود. دکتر اسپرلینگ خاطر نشان می کند این کار می تواند به هر نوع خارش یا ناراحتی ناشی از این نوع اسکارها هم کمک کند.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟

دکتر راجرز می گوید اگرچه مراجعه به پزشک می تواند زمان بر و پر هزینه باشد. اما مهم است که برای بریدگی های عمیق یا بخیه زدن به پزشک مراجعه کنید. وی تشویق می کند اگر سر و کارتان به اتاق اورژانس بیمارستان افتاد، بهتر ایت زخم  خود را بخیه بزنید؛ چون آنها اغلب از چسب یا نوار پروانه ای استفاده می کنند تا بریدگی را کنار هم نگه دارند که در این حالت بریدگی به خوبی بهبود نخواهد یافت.

بعد از بخیه، حتماً در عرض چند ماه به متخصص پوست مراجعه کنید تا مطمئن شوید که اسکار شما بهبود خواهد یافت و به طور طبیعی محو خواهد شد. دکتر فریدمن خاطر نشان می کند هر چه زودتر برای اسکارهای خود از یک متخصص پوست دارای بورد تخصصی کمک بگیرید، نتایج بهتر خواهد بود.

ترجمه: سیمین بافنده

منبع

https://www.prevention.com/health/a38092915/how-to-get-rid-of-scars/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم