اخبار

فیلتر هوای خانگی قابل حمل HEPA به طور موثر آلرژن های بیماری زا را از هوای خانه پاک می کنند

به نقل از واحد خبر کلینیک جوان، یک مطالعه با حمایت وزارت صنعت که در آلمان انجام شد گزارش می دهد که دستگاه فیلتر هوا ( HEPA) دارای تشخیص ذرات هوا با راندمان بالا است. که هوای داخل خانه را به طور موثر و ارزان از ذرات و گرد و غبار، آلرژن های هوا، گربه و سگ پاک می کند. دکتر جرون بوترز، نویسنده ارشد این مطالعه، سم شناس در مرکز آلرژی و محیط زیست دانشگاه فنی مونیخ در آلمان، گفت: ما شگفت زده شدیم که فیلتر هوا چقدر کارآمد است و چقدر سریع می تواند یک اتاق خواب را از همه آلرژن های اصلی پاک کند.

ما همچنین در این پژوهش مقادیر زیادی از مواد آلرژی‌زای گربه و سگ در خانه‌هایی که  از سگ یا گربه نگهداری نمی کردند را نیز یافتیم. او همچنین اضافه کرد: «فیلتر هوا آسان است و دقیقاً روی چیزی که افراد را بیمار می‌کند کار می‌کند، یعنی « استنشاق آلرژن‌های موجود در هوا». “آلرژن ها ذراتی هستند که به ذرات معلق در هوا می چسبند. برای اینکه کمتر در معرض آلرژن هایی که باعث ایجاد علائم آلرژی در فرد می شوند قرار گیرید باید این ذرات معلق در هوا ( آلرژن ها ) را حذف کرد.

بوترز توضیح داد که مطالعات قبلی روی این دستگاه‌ها در آزمایشگاه‌ها انجام شده بود و تیم تحقیقاتی او با آزمایش میزان عملکرد آنها در منازل مسکونی، رویکرد جدیدی را در پیش گرفتند. همانطور که در Clinical and Translational Alergy گزارش شده است، بوترز و همکارانش یک تصفیه کننده هوا با فیلتر HEPA را، راه اندازی کردند. نرخ تحویل هوای پاک ( شاخصی بر حسب فوت مکعب در دقیقه است که میزان هوای خروجی که همه ذرات آلاینده مورد نظر از آن گرفته شده باشد را نشان می دهد.)500 متر مکعب در ساعت در یک اتاق خواب از هر 22 خانه در نزدیکی مونیخ بود.

فیلتر هوای خانگی قابل حمل HEPA
فیلتر هوای خانگی قابل حمل HEPA

شرکت کنندگان در این پژوهش شامل بزرگسالانی بودند که اتاق خوابشان در طبقه همکف بود. یک در اتاق خواب ها را از اتاق های دیگر جدا می کرد. در این پژوهش شرکت کنندگان ترجیح دادند در طول زمستان با پنجره های بسته بخوابند. تشک های اتاق خواب شرکت کنندگان بیش از 4 سال عمر داشتند. شرکت کنندگان موافقت کردند که تخت خواب خود را به مدت 2 هفته قبل از هر دو بازدید از خانه عوض نکنند.

در این میان خانواده‌هایی که از مطالعه حذف شدند، آنهایی بودند که سقف‌های اتاق آنها بلند بود، تخت‌های دوطبقه داشتند، یا دارای تشک‌هایی بودند که اخیراً با جاروبرقی، دستگاه‌های رطوبت‌گیر و از محصولاتی برای از بین بردن کنه‌های ناشی از گرد و غبار استفاده می‌کردند، و یا اینکه اعضای خانواده مبتلا به آسم بودند.

مطالعه به صورت تصادفی طی 24 هفته بین فوریه و آوریل 2020 انجام شد. (این مطالعه بین آوریل و ژوئن به دلیل قرنطینه COVID-19 در آلمان متوقف شد.) یک بازدید کنترل و یک بازدید مداخله با فاصله 4 هفته یا کمتر انجام شد. جریان هوا به طور دائم توسط یک جریان گاز سنج درون خطی کنترل می‌شد و در طول هر بازدید، محققان نمونه‌هایی از ذرات معلق در هوا را با یک ضربه‌گیر آبشاری متصل به پمپ جمع‌آوری می کردند.

آنها آلرژن ها را با استفاده از روش ایمونوسوربنت متصل به آنزیم (ELISA) اندازه گیری کردند و ذرات معلق (PM) از جمله ذرات بسیار ریز را تحت نظر گرفتند.

در این پژوهش در طول نمونه برداری نیمی از اتاق های خواب بدون فیلتر هوا بودند و در مقابل نیم دیگر اتاق ها دارای فیلتر هوا بودند. نتایج به دست آمده از این پژوهش نشان داد که ذرات معلق در هوا یا همان آلرژن ها در اتاق هایی که در آن ها فیلتر هوا به کار گذاشته شده بود به طور چشمگیری کاهش یافته بود و همین امر باعث پاک شدن هوا در اتاق های دارای فیلتر شده بود. اگرچه این مطالعه سلامت شرکت کنندگان را ارزیابی نکرد، اما بوترز گفت که حذف مواد آلرژی زا از هوا باید باعث شود افراد مبتلا به آلرژی و حساسیت، احساس بهتری داشته باشند.

کوهانسکی استادیار گروه گوش و حلق و بینی، جراحی سر و گردن، در دانشکده Perelman، گفت: کاهش غلظت ذرات ریز و آلرژن های موجود در هوا با استفاده از تصفیه کننده هوا با سرعت جریان بالا منطقی است. همچنین پزشکی از دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا گفت : جالب بود که ببینیم یک فیلتر هوا در از بین بردن ذرات معلق دارای PM1 و PM2.5 در هوا که معمولاً برای مدت طولانی پس از اختلال گرد و غبار در هوا باقی می مانند، چقدر موثر است.

کوهانسکی، که در این مطالعه شرکت نداشت، در ایمیلی اضافه کرد: «این مطالعه شرایط را برای شناسایی کنه گرد و غبار خانگی در هوا بهینه کرده است. اما مشخص نیست که آیا استفاده از فیلتر هوا به طور کلی به طور قابل توجهی قرار گرفتن در معرض آلرژن گرد و غبار خانگی را در ترکیب با روش های کاهش استاندارد (شستشوی مکرر ملافه، تمیز کردن سطوح و کف، پوشش های گرد و غبار برای بالش ها و تشک ها) کاهش می دهد یا خیر.

مریت استادیار پزشکی در بخش ریوی، آلرژی و پزشکی مراقبت های ویژه در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ در پنسیلوانیا، این مطالعه را بسیار مهم خواند. او گفت: “برای افرادی که به کنه گرد و غبار، گربه یا سگ حساس هستند، این مداخله خانگی نسبتا ساده ( استفاده از فیلتر هوا ) ممکن است به حذف برخی از آلرژن ها و کاهش حساسیت و علائم ناشی از آلرژن ها کمک کند.

فجت، که همچنین در این پژوهش شرکت نداشت ، خاطرنشان کرد: «جالب است که اگرچه تنها سه خانه یک گربه خانگی داشتند، محققان در 21 خانه آلرژن گربه پیدا کردند؛ و اگرچه تنها دو خانه یک سگ داشتند، محققان مواد حساسیت‌زای سگ را در ده خانه پیدا کردند.» با توجه به اطلاعاتی که از این پژوهش به دست آمد ما نمی توانیم میزان شیوع این آلرژن ها را دست کم بگیریم، حتی در خانه هایی که حیوانات خانگی ندارند.

« اگرچه این مطالعه در نمونه ای با تعداد محدود انجام شده است، اما محققان کاهش قابل توجهی را در سطوح این آلرژن ها در خانه هایی که دستگاه فیلتر هوای قابل حمل (HEPA) استفاده شده بود را نشان دادند. وقتی بیماران از پزشک خود می پرسند که آیا باید یک فیلتر هوا در خانه خود داشته باشند، می توانیم به آنها بگوییم: بله. » این مطالعه توسط شرکت فیلیپس، که دستگاه‌های فیلتر هوا و ردیاب ذرات بسیار ریز را ارائه می‌کرد، حمایت شد.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم