دسته بندی نشده

اسکار آکنه و روش های از بین بردن آن

انواع اسکار چیست؟

اسکار آکنه زمانی به وجود می آید که پوست به سرعت دست به کار می شود و سلول ها را به سمت زخم می فرستد تا رشته های کلاژنی جدیدی تولید کنند یا به عفونت ها حمله ور شوند. در نتیجه این کار، اسکارهای هیپرتروفی (بزرگ شده) یا آتروفی (فرو رفته) تشکیل می شود. اسکارهای هیپرتروفی بافت های برجسته روی سطح پوست هستند و زمانی ایجاد می شوند که بدن کلاژن های بسیار زیادی هنگام ترمیم تولید می کند. اسکارهای آتروفی اسکارهای فرو رفته هستند و در صورت از دست رفتن بافت ایجاد می شوند.

انواع اسکار
انواع اسکار

روش های درمان اسکار

اگرچه زمان می تواند اسکارهای آکنه را بهبود بخشد، اما روش های مورد تأیید متخصصین پوست و مو و زیبایی هم وجود دارند که می توانند آنها را التیام بخشند که عبارتند از:

 • پیلینگ یا لایه برداری با مواد شیمیایی
 • میکرودرم ابریشن برای اسکارهای boxcar و rolling
 • میکرونیدلینگ برای اسکارهای عمیق
 • لیزر درمانی برای انواع اسکار آکنه
 • تیکسل برای
 • فیلر برای اسکارهای گود رفته
 • ساب سیژن، نوعی جراحی جزئی

یک خبر خوب

خبر خوب این است که شما مجبور نیستید از یک روش درمانی برای بهبود اسکارهای خود استفاده کنید. در حالی که برای بهبود پوست خود بین جلسات درمان زمان لازم دارید، می توانید برای دست یابی به پوست مورد نظر، روش های درمانی مانند لایه برداری و میکرونیدلینگ یا لایه برداری و لیزر را با هم ترکیب کنید.

پیلینگ یا لایه برداری اسکار آکنه با مواد شیمیایی

لایه برداری با مواد شیمیایی چگونه به درمان اسکار آکنه کمک می کند؟

لایه بردار شیمیایی برای رفع اسکار آکنه
لایه بردار شیمیایی برای رفع اسکار آکنه

مزایای لایه برداری با مواد شیمیایی شامل موارد زیر است:

 • بافت لطیف تر و کم رنگ تر
 • روشن کننده نقاط تیره
 • رفع گرفتگی منافذ پوست برای جلوگیری از بروز جوش های بعدی

لایه برداری با مواد شیمیایی برای درمان اسکار آکنه

اگر شما می خواهید در منزل این کار را انجام دهید، باید از انتخاب ماده مناسب پوست خود و نتیجه آن مطمئن شوید. از این مواد بی خطر استفاده می شود تا به روشن کردن سطح اسکار، مانند محو کردن نقاط تیره کمک کند. در زیر چند نوع ماده اسیدی مناسب پیلینگ لیست شده است:

 • اسید گلیکولیک: مناسب پوست های طبیعی و چرب است و لایه سطحی پوست را پوسته پوسته می کند.
 • اسید سالیسیلیک: مناسب پوست های چرب و مستعد آکنه است تا چرک درون منافذ را نرم کند.
 • اسید لاکتیک: برای هر نوع پوست و برای محو کردن نقاط تاریک مناسب است.
 • اسید مندلیک: برای هر نوع پوست و پوست های تیره رنگ، به ویژه درمان منافذ
 • اسید فیتیک: برای پوست های حساس و تغییر رنگ بعد از التهاب مناسب است.
احتیاط های قبل و بعد از پیلینگ
 • 24 ساعت بعد از پیلینگ از لایه بردار فیزیکی استفاده نکنید.
 • 3 تا 5 روز قبل و بعد از پلینگ، محصولات حاوی رتین آ، اسید و پاک کننده های آکنه را مصرف نکنید.
 • از مصرف محصولات روی پوست ملتهب خودداری کنید.

بعضی از لایه بردارهای خانگی حاوی ماده ای به نام اسید تری کلرو استیت (TCA) هستند. توصیه می شود بدون نظارت یک متخصص از این محصولات استفاده نکنید. چون اگر به درستی استفاده نشوند، می توانند بسیار خطرناک باشند.

بعد از پیلینگ قبل از پیلینگ
بعد از پیلینگ قبل از پیلینگ

اغلب عوارض جانبی پیلینگ در نتیجه کاری است که فرد بعد از آن انجام می دهد. پرهیز از نور خورشید مهم است؛ چون عامل اصلی مشکلات تغییر رنگ پوست است. اگر لایه بردار قوی باشد یا به درستی استفاده نشود، می تواند سبب ایجاد اسکار شود.

تأثیرات پیلینگ بستگی به عوامل زیادی از جمله تیرگی یا روشنی پوست دارد. برخی تحقیقات نشان می دهد ممکن است لایه بردارهای شیمیایی درمان مؤثری برای اسکار آکنه در پوست های روشن تر باشد.

افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند، ممکن است انتخاب بیشتری در نوع لایه بردار داشته باشند. تحقیقات نشان می دهد اگر فردی ملاسما (نوعی اختلال رنگ پوست) داشته باشد، می تواند لایه بردارهای سنتی گلیکولیک را انتخاب کند.

میکرودرم ابریشن برای اسکار آکنه

از میکرودرم ابریشن چه انتظاراتی می توان داشت؟

انجام میکرودرم ابریشن برای اسکار آکنه
انجام میکرودرم ابریشن برای اسکار آکنه

اسکار آکنه، نشانه ای از یک جوش قدیمی است. وقتی پوست شروع به از دست دادن کلاژن و رشته های پروتئینی می کند که باعث صافی و لطافت پوست می شود، می تواند به مرور مورد توجه بیشتری قرار گیرد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم می تواند آنها را بیشتر به چشم آورد.

آخرین مطالب منتشر شده در سایت:

  اما به این معنی نیست که اسکار آکنه همیشگی است. میکرودرم ابریشن یکی از چندین گزینه برای بهبود اسکار است. متخصص پوست و مو و زیبایی ما در کلینیک جوآن شهر بوکان، خانم دکتر ناهید همتیان در این مورد به شما مشاوره می دهند.

  آیا میکرودرم ابریشن برای هر نوع اسکار آکنه ای مناسب است؟

  تأثیر میکرو درم ابریشن بر روی اسکار آکنه
  تأثیر میکرو درم ابریشن بر روی اسکار آکنه

  میکرودرم ابریشن بهترین گزینه برای نوع مشخصی از اسکارهای آکنه فرو رفته (depressed) است که سبب چاله چوله های زیادی در پوست می شود. این روش فقط روی اسکارهایی اثر دارد که به صورت صاف روی اپیدرم قرار گرفته اند و اسکارهای فرو رفته با نوک تیز (ice pick) را که شدیدتر از بقیه اسکارها هستند، بهبود نمی بخشد.

  ممکن است میکرودرم ابریشن برای کسانی که جوش های خفیف تا متوسط فعال دارند هم، مفید باشد. این روش علاوه بر از بین بردن سلول های مرده پوست که می تواند منافذ آن را مسدود کند، می تواند چربی (سبوم) اضافی این منافذ را هم کاهش دهد.

  اگر شما جوش های ندولار یا کیستیک فعال دارید، برای انتخاب گزینه های درمانی خود با متخصص پوست و مو و زیبایی ما در کلینیک جوآن شهر بوکان، خانم دکتر ناهید همتیان مشورت کنید. ممکن است میکرودرم ابریشن این حالت ها را تشدید کند. احتمالاً ایشان روش های درمانی دیگری را بررسی و پیشنهاد می کنند که تا زمان بر طرف شدن آکنه ها، میکرودرم ابریشن را متوقف کنید.

  انتظارات بعد از میکرودرم ابریشن

  استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از میکرو درم ابریشن ضروری است
  استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از میکرو درم ابریشن ضروری است

  بخشی از جذابیت میکرودرم ابریشن، نداشتن عوارض جانبی مرتبط با آن است. کریستال های ساینده و نوک الماس آن دردناک نیستند؛ بنابراین نیازی به بی حسی نیست. مزیت دیگر آن سرعت زمان بهبودی است که به شما اجازه می دهد چندین بار در ماه از این روش استفاده کنید. نیازی به استراحت در منزل نیست و شما می توانید بعد از هر جلسه، فوراً به کارهای روزانه خود برسید. بعد از هر جلسه با مرطوب کننده مناسب پوست خود، آن را مرطوب کنید.

  متخصص پوست و مو و زیبایی کلینیک جوان در شهر بوکان، خانم دکتر ناهید همتیان شما را در این مورد راهنمایی خواهند کرد. درضمن تا زمانی که تحت درمان این روش هستید، ضروری است روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. میکرودرم ابریشن می تواند پوست شما را به اشعه UV، که منجر به آفتاب سوختگی می شود، حساس تر کند. این حساسیت خطر لکه های پیری در اثر نور خورشید را نیز افزایش می دهد.

  عوارض جانبی شایعی در این مورد وجود ندارد. با این حال اگر پوست شما حساس یا تیره است، ممکن است تحریک یا لکه های پوستی آن افزایش یابد.

  در صورت موارد زیر از انجام میکرودرم ابریشن خودداری کنید:

  • زخم باز
  • آکنه کیستیک یا ندولار فعال
  • مصرف اخیر یا در حال حاضر ایزوترتینویین (آکوتان) برای درمان آکنه
  • بثورات جلدی مرتبط با تحریک، اگزما یا روزاسه
  • تبخال دهانی فعال (تاول تب یا تاول تبخال)
  • کیست های پوستی بدخیم (سرطانی)

  میکرونیدلینگ و تأثیرات آن بر اسکار آکنه

  میکرونیدلینگ صورت برای رفع اسکار آکنه
  میکرونیدلینگ صورت برای رفع اسکار آکنه

  همان طور که از اسم این روش پیداست، در میکرونیدلینگ از سوزن های ظریفی استفاده می شود. هنگام سوزن زدن، پوست برای بهبود زخم های کوچک سوزن، کلاژن بیشتری تولید می کند.

  تئوری میکرونیدلینگ این است که کلاژن های جدیدی که تشکیل می شوند، به صاف شدن ظاهر پوست، پر کردن چین و چروک های کوچک و اسکارها کمک می کنند. برای این منظور می توان از نیدلینگ پوست برای موارد زیر استفاده کرد:

  • اسکار سوختگی
  • اسکار آکنه
  • اسکار جراحی
  • ملاسما
  • آفتاب سوختگی
  • ترک پوست
  • افتادگی پوست
  • منافذ بزرگ
  • ریزش مو

  همچنین میکرونیدلینگ بهترین نتیجه را روی اسکارهای آکنه depressed (نه raised) دارد. این کار مربوط به اثرات کلاژن سازی پوست است. اگر فردی اسکار آکنه برآمده (raised) دارد، باید از قبل کلاژن بیشتری روی آن ناحیه بمالد.

  برخی مطالعات هم ذکر کرده است که اگر هنگام درمان نیدلینگ پوست برای اسکار آکنه از ترکیب ویتامین سی یا PRP با آن استفاده شود، نتیجه بهتری دارد.

  میکرونیدلینگ برای پوست های تیره بی خطر است. چون آسیبی به پوست نمی زند و لایه رویی پوست را بر نمی دارد. این روش برای پوست های نازک و حساس هم بی خطر است.

  عوارض جانبی میکرونیدلینگ برای اسکار آکنه

  مراقبت های بعد از نیدلینگ، نتیجه درمان را مؤثرتر می کند.
  مراقبت های بعد از نیدلینگ، نتیجه درمان را مؤثرتر می کند.

  در اصل عوارض جانبی خفیفی از این روش انتظار می رود. این عوارض شامل قرمزی، کبودی و التهاب است. با این حال این علائم باید طی چند روز محو شوند.

  در چند روز اول بعد از میکرونیدلینگ از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید و انجام ورزش های پر تحرک بپرهیزید. محصولات پوستی حاوی الکل و لایه بردارها هم می توانند عوارض جانبی را تشدید کنند؛ بنابراین از مصرف آنها خودداری کنید.

  ممکن است بعد از نیدلینگ پوست، جوش بزنید. اما اینها باید خفیف باشند و خود به خود از بین بروند. از کندن آنها پرهیز کنید چون این کار می تواند منجر به اسکارهای جدیدی شود.

  شدت عوارض جانبی میکرونیدلینگ به چگونگی آمادگی شما برای این کار هم بستگی دارد. برنزه کردن یا قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید می تواند پوست شما را حساس کند و سبب التهاب شدیدتر پوست شود. نوشیدن آب روز قبل از درمان و ساعت های منتهی به درمان هم می تواند کبودی و التهاب پوست را تغییر دهد. روزی که برای درمان میکرونیدلینگ می روید، بدون آرایش باشید.

  این روش درمانی سریع انجام می شود و با توجه به اثرات جانبی آن، می توانید بعد از درمان سر کار بروید.

  اگر در حال حاضر آکنه فعال، روزاسه یا اگزما دارید، متخصص پوست و مو و زیبایی، میکرونیدلینگ را به شما پیشنهاد نمی کند؛ چون این روش می تواند علائم آن را بدتر کند.

  اگر به راحتی دچار اسکار می شوید، با متخصص پوست و مو و زیبایی کلینیک جوآن در شهر بوکان، خانم دکتر ناهید همتیان مشورت کنید. چون میکرونیدلینگ ذاتاً اسکار بیشتری روی اسکارهای ایجاد شده توسط آکنه تولید می کند. و در نهایت اگر باردار هستید یا اخیراً از درمان های پرتویی پوست استفاده کرده اید، این روش درمانی را انتخاب نکنید.

  درمان اسکار آکنه با لیزر

  همه آنچه که درباره درمان اسکار آکنه با لیزر می خواهید بدانید

  با توجه به تشخیص پزشک متخصص، لیزر هم می تواند اسکار آکنه را درمان کند
  با توجه به تشخیص پزشک متخصص، لیزر هم می تواند اسکار آکنه را درمان کند

  درمان لیزری اسکار آکنه با هدف به حداقل رساندن اسکارهای ناشی از آکنه قدیمی انجام می شود. این روش، نور را روی لایه بیرونی پوست متمرکز می کند تا بافت اسکار شکسته شود. در عین حال، این درمان به سلول های جدید و سالم پوست کمک می کند تا رشد کنند و جایگزین بافت اسکار شوند. با وجود آنکه این روش درمانی اسکار آکنه را به طور کامل از بین نمی برد، اما می تواند اثر و درد ناشی از آن را کاهش دهد.

  اگر آکنه فعال، پوست تیره یا خیلی چروکیده دارید، گزینه خوبی برای این روش درمانی نیستید. اما می توانید در این باره با متخصص پوست و مو و زیبایی کلینیک جوآن در شهر بوکان، خانم دکتر ناهید همتیان مشورت کنید.

  درمان لیزری اسکار آکنه چگونه اثر می کند؟

  این روش درمانی به دو روش عمل می کند:

  1. ابتدا گرمای لیزر روی لایه فوقانی پوست، جایی که اسکار تشکیل شده است، اثر می کند و آن را بر می دارد. با برداشته شدن این لایه پوست صاف تر به نظر می رسد و ظاهر اسکار کمتر به چشم می آید.
  2. با شکسته شدن بافت اسکار، گرما و نور لیزر سلول های جدید را برای رشد تحریک می کنند. به دلیل گرمای لیزر، جریان خون به سمت این ناحیه کشیده می شود و چون رگ های خونی اسکار مورد هدف قرار گرفته اند، التهاب کاهش پیدا می کند. همه این عوامل ترکیب می شوند تا باعث برجستگی و قرمزی کمتر اسکار و ظاهر کوچک تر آنها شوند. درضمن باعث بهبودی پوست هم می شود.

  فرآیند درمان لیزری اسکار آکنه

  بعضی از انواع رایج لیزرهایی که برای اسکار آکنه استفاده می شوند، لیزرهای اربیوم YAG، لیزرهای کربن دی اکسید (یا همان CO2) و لیزرهای با پالس رنگی هستند که هر کدام از این دستگاه ها به روش خاصی برای نوع اسکاری که شما دارید، مؤثر هستند.

  • لایه برداری فرسایشی پوست با لیزر

  این روش، از لیزر اربیوم YAG یا لیزر کربن دی اکسید (CO2) استفاده می کند. هدف این نوع درمان برداشتن کامل رویه فوقانی پوست در ناحیه ای است که اسکار وجود دارد. ممکن است 3 تا 10 روز طول بکشد تا قرمزی لیزرهای فرسایشی کم کم محو شوند.

  • لایه برداری غیر فرسایشی پوست با لیزر

  این نوع درمان اسکار آکنه از لیزرهای مادون قرمز استفاده می کند. گرمای حاصل از این نوع لیزرها برای تحریک تولید کلاژن و رشد سلول های جدید است تا جایگزین بافت آسیب دیده و زخم شده شود.

  • درمان فرکشنال لیزری

  لیزرهای فرکشنال برای تحریک بافت زیرین اسکار است تا سلول هایی که زیر لایه فوقانی پوست تیره شده اند، از بین بروند. گاهی اوقات اسکارهای boxcar و icepick به این نوع لیزرها پاسخ خوبی می دهند.

  نواحی مورد هدف در درمان لیزری اسکار آکنه

  هدف لیزر اسکار آکنه، صورت شماست. اما این درمان می تواند برای قسمت های دیگر هم که اسکار آکنه روی آن پدید آمده است، استفاده شود. مناطق درمان شامل موارد زیر است:

  • صورت
  • بازو
  • پشت
  • بالا تنه
  • گردن

  خطرات و عوارض جانبی درمان لیزری اسکار آکنه

  3 ماه بعد از اولین جلسه درمان 3 روز بعد از اولین جلسه درمان
  3 ماه بعد از اولین جلسه درمان 3 روز بعد از اولین جلسه درمان

  زمانی که شما از لیزر برای درمان اسکارهای آکنه استفاده می کنید، برخی خطرات و عوارض جانبی وجود دارند. این عوارض با توجه به نوع لیزری که استفاده می شود، نوع پوست شما و تعداد جلسات درمانی که به آن نیاز دارید، متفاوت است. این عوارض عبارتند از:

  • تورم
  • قرمزی
  • درد در ناحیه درمان

  درد ناشی از درمان اسکار آکنه با لیزر معمولاً بعد از یکی دو ساعت بر طرف می شود. ممکن است قرمزی آن 10 روز طول بکشد تا محو شود.

  خطر ناشی از درمان به کمک لیزر برای کاهش اثرات اسکار آکنه، لکه پوستی و عفونت است. با وجود آنکه این شرایط نادر و اغلب قابل جلوگیری است، اما مهم این است که قبل از تصمیم گیری به اجرای درمان، درباره عوامل خطر با متخصص خود مشورت کنید.

  اگر بعد از این روش درمانی متوجه چرک، تورم گسترده یا تب شدید، حتماً در این باره با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

  انتظارات بعد از درمان اسکار آکنه با لیزر

  مهم است که از هر نوع جراحی زیبایی، انتظارات واقعی داشته باشید. به خاطر داشته باید که درمان با لیزر، اسکار آکنه را به طور کامل از بین نمی برد. در بهترین شرایط، اسکار شما کمتر به چشم می آید اما حقیقتاً هیچ راهی برای دانستن اینکه این روش چقدر به درد شما می خورد، وجود ندارد.

  شما بعد از درمان لیزری اسکار آکنه باید هفته ها و ماه ها درباره مراقبت از پوست خود بسیار گوش به زنگ باشید. پوست شما در برابر آفتاب آسیب پذیرتر خواهد شد؛ بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب قبل از ترک خانه یک امر ضروری است.

  همچنین 6 تا 8 هفته از برنزه کردن یا فعالیت های دیگری که باعث قرار گرفتن در معرض نور خوشید می شود، پرهیز کنید.

  ممکن است پزشک متخصص پوست و مو و زیبایی برای کمک به تأثیر حداکثری درمان، محصولات مراقبت از پوست ویژه ای مثل تونر یا مرطوب کننده خاص هم تجویز کند.

  برای جلوگیری از عفونت، باید نواحی درمان را تمیز نگه دارید. ممکن است پوست شما چند روز حتی چند هفته قرمزی بیشتری داشته باشد. درضمن احتمالاً یک هفته یا بیشتر هم، باید از مصرف لوازم آرایشی پرهیز کنید تا خطر عوارض از بین برود.

  نتایج درمان بلافاصله قابل مشاهده نیست. شما طی 7 تا 10 روز کم کم خواهید دید که این روش درمانی چقدر برای کاهش اثرات اسکار آکنه مفید بوده است. نتایج این درمان دائمی است.

  آمادگی برای درمان

  برای آنکه مناسب درمان لیزری اسکار آکنه شوید، ممکن است مجبور باشید کمی سبک زندگی خود را تغییر دهید. این موارد عبارتند از:

  • 2 هفته قبل از درمان از مصرف آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنید.
  • حداقل 2 هفته قبل از درمان دخانیات مصرف نکنید.
  • 2 هفته قبل از درمان محصولات مراقبت از پوست را که شامل رتینول است، استفاده نکنید.

  تیکسل

  همه آنچه که می خواهید درباره درمان اسکار آکنه با تیکسل بدانید

  درمان آکنه صورت به تیکسل
  درمان آکنه صورت به تیکسل

  درمان با تیکسل جدیدترین نوآوری است که از تکنولوژی گرمایی استفاده می کند تا مشکلات زیر را درمان کند:

  • چین و چروک و خطوط ریز
  • اسکار آکنه
  • تغییر رنگ پوست
  • پوست آسیب دیده از آفتاب
  • رنگ و بافت پوست
  • لکه های پیری

  تیکسل چیست؟

  1. یک سیستم جدید جوان سازی پوست به روش فرکشنال سایشی (ablative) و غیر سایشی (non-ablative) که پوست ظریف صورت شامل دور چشم، پلک، گردن و قفسه سینه را با خیال راحت و سریع، با کمترین درد و طی 2 روز استراحت، درمان می کند.
  2. تیکسل از گرمای مستقیم استفاده می کند و عاری از اشعه است.

  چرا استفاده از تیکسل برای درمان مشکلات پوستی مناسب است؟

  • صورت، پلک، گردن، بالای قفسه سینه و بازو را درمان می کند.
  • از نوک استریل تیتانیوم استفاده می کند.
  • اشعه ساطع نمی کند.
  • درد بسیار کمی دارد و بدون بی حسی انجام می شود.
  • بهبودی به سرعت صورت می گیرد.
  • زمان استراحت بسیار کوتاه است.
  • اثر یکنواختی دارد.
  • بسیار ایمن است.
  • خونریزی یا ایجاد زخم روی پوست ندارد.
  • فواصل درمانی جلسات، 1 ماهه است.
  • 3 تا 4 جلسه درمان نیاز دارد.
  • 2 تا 3 ساعت بعد از درمان، پوست کمی متورم و قرمز است.
  • بیماران به مدت 2 تا 3 ساعت احساس گرما و قرمزی خفیف پوست دارند.
  • استراحت 2 روزه، بستگی به شدت درمان دارد.
  • روز بعد از درمان، پوسته پوسته شدن خفیفی تا حدود 3 روز ظاهر می شود.
  • باعث بهبودی بافت پوست، ظاهر جوان تر و کاهش چین و چروک می گردد.
  • پلک ها بهتر مشخص می شوند.
  • بیماران با هر نوع پوستی رضایت بالایی دارند.

  با توجه به اینکه برخی از منابع معتبر معمولاً بر عدم ضرورت استفاده از بی حسی موضعی برای این روش اتفاق نظر دارند، اما در کلینیک جوآن در شهر بوکان، خانم دکتر ناهید همتیان، متخصص پوست و مو و زیبایی برای راحتی بیماران از بی حسی موضعی استفاده می کنند.

  تصاویر قبل و بعد از درمان با پیکسل

  درمان اسکار آکنه کل صورت با تیکسل، خانم 25 ساله، فاصله جلسات 1 ماه، طی 4 جلسه
  درمان اسکار آکنه کل صورت با تیکسل، خانم 25 ساله، فاصله جلسات 1 ماه، طی 4 جلسه
  جوان سازی پوست خانم 57 ساله، بعد از 4 جلسه درمان با تیکسل، بدون نیاز به استراحت و بی حسی موضعی
  جوان سازی پوست خانم 57 ساله، بعد از 4 جلسه درمان با تیکسل، بدون نیاز به استراحت و بی حسی موضعی

  منابع:


  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم