دسته بندی نشده

امروزه علم توضیح می دهد که چرا عوامل بصری، باعث افزایش توجه می شوند

خلاصه: قشر بینایی در مغز، محل تنظیم نور اِپی نفرین (Norepinephrine) است. در مکان و زمانی که اطلاعات بینایی پردازش می شوند، نور اِپی نفرین بیشتری آزاد می شود.

منبع: مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو

کلینیک جوآن به نقل از مقاله ای که در 17 دسامبر (26 آذر) در مجله Science Advances منتشر شد، از نویسندگان مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو (UT Health San Antonio) گزارش کرد که نور اِپی نفرین، یک ماده شیمیایی بنیادی برای عملکرد مغز، در ناحیه ای از مغز به نام قشر دیداری تنظیم می شود.

عوامل بصری باعث افزایش توجه می شوند
عوامل بصری باعث افزایش توجه می شوند

توصیه می شود وقتی می خواهیم با کودکان خود تعامل داشته باشیم، جمله «به من نگاه کن!» را بیان کنیم. معلوم می شود که یک توضیح عصبی شیمیایی برای این جمله وجود دارد که در حقیقت چرا نگاه کردن به پدر یا مادر به کودکان کمک می کند بهتر توجه کنند.

دکتر مارتین پاکرت، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار روان شناسی در دانشگاه تگزاس گفت: «تحقیقات قبل از مطالعه ما احتمال تنظیم موضعی آزادسازی نور اِپی نفرین را نشان داد، اما هرگز به صورت مستقیم اثبات نشده بود.»

مطالعه این گروه، که شامل دکتر شاون آر گری و دکتر لیانگ یه از آزمایشگاه پاکِرت و دکتر ینگ یونگ یه از بخش مهندسی بیومکانیک در دانشگاه تگزاس سن آنتونیو بود، توسط بنیاد روبرت جی کلِبِرگ، جونیور سی کلِبِرگ و هلن سی کلِبِرگ، مؤسسه ملی سلامت روان(NIMH) و مؤسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم (NIAAA) حمایت شد.

نور اِپی نفرین به عنوان ماده ای که در توجه نقش دارد، شناخته می شود. دکتر پاکِرت گفت: « باید مقدار مشخصی از این ماده شیمیایی برای عملکرد بهینه مغز و توانایی توجه کردن آزاد شود. بنابراین اگر این ماده خیلی زیاد یا خیلی کم باشد، ممکن است بر نحوه پردازش اطلاعات ما تأثیر بگذارد.»

آخرین مطالب منتشر شده در سایت:

بیماری هایی که در آن تغییر نور اِپی نفرین تشخیص داده شده است، شامل اختلالات مصرف مواد، آلزایمر، اختلال استرس پس از واقعه (PTST) و اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD) می شود. در مصرف بعضی از مواد، آلزایمر و ADHD، آزادسازی نور اِپی نفرین کاهش می یابد که منجر به کاهش توجه می شود. در مصرف مواد دیگر و PTST سطح آن بسیار بالاست.

همچنین دامنه یافته های این گروه به سلول هایی به نام آستروسیت که به عنوان سلول های کمکی در مغز و سیستم عصبی مرکزی عمل می کنند، گسترش یافت.

دکتر پاکرت گفت: «زمانی که فردی حرکتی انجام می دهد – مانند چرخاندن سر برای گوش دادن به حرف های پدر یا مادر – و این حرکت با محرک دیداری ترکیب می شود، نور اِپی نفرین بیشتری در جایی که اطلاعات پردازش می شود، آزاد می گردد.»

وی ادامه داد: «دومین یافته ما، که مهم هم هست، این است که آستروسیت ها با اطمینان می توانند سرعت آزادسازی نور اِپی نفرین را تشخیص دهند.»

به عبارت دیگر آستروسیت ها به نور اِپی نفرین حساس هستند. آنها واکنش خود را بر این اساس تغییر می دهند که انتظار می رود عملکرد مغز را تغییر دهند.

وی افزود: «ممکن است درک آزادسازی نور اِپی نفرین، تنظیم موضعی آن و پاسخ آستروسیت، مکانیسمی باشد که توسط آن می توان توجه ویژه حسی فرد را بالا برد. تحقیقات در این مسیر ادامه خواهد داشت.»

سال های اخیر شاهد اثبات های قانع کننده در مورد اهمیت حالت های رفتاری بر پردازش و توجه حسی بوده است. برانگیختگی، به ویژه از طریق تعدیل آن توسط نور اِپی نفرین، نقش بارزی در کنترل الگوی های فعالیت عصبی در سراسر مغز دارد.

هسته های نور آدرِنِرژی در ساقه مغز می توانند با تحریکات چندگانه حسی فعال شوند و سیگنال های تعدیلی را از طریق برآمدگی های آکسونی در سرتاسر مغز پخش کنند. ممکن است این سیستم ناظر بر ترشح نسبی نور اِپی نفرین مغز در حالت های هوشیاری افزایش یافته باشد.

ترجمه: سیمین بافنده

منابع:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم