دسته بندی نشده

آیا دیگر نیازی به تزریق سالانه آنفولانزا نیست؟

آیا دیگر نیازی به تزریق سالانه آنفولانزا نیست؟ محققان هدف جدیدی برای واکسن جهانی آنفولانزا پیدا کردند

آیا دیگر نیازی به تزریق سالانه آنفولانزا نیست؟
مؤسسه تحقیقاتی اسکریپس و همکارانش گروه جدیدی از آنتی بادی ها (رنگ آبی و خاکستری در تصویر بالا) را کشف کردند که می توانند آنفولانزا را با اتصال ناحیه لنگر آنفولانزای HA (رنگ صورتی و بنفش در تصویر بالا) به هم خنثی کنند. با قدردانی از: جولیانا هان، آزمایشگاه وارد در تحقیقات اسکریپس

کلینیک جوان به نقل از medicalxpress اظهار می کند دانشمندان در مؤسسه اسکریپس، دانشگاه شیکاگو و دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینا، پاشنه آشیل جدیدی از ویروس آنفولانزا را شناسایی کرده اند که سبب پیشرفت در کاوش برای واکسن جهانی آنفولانزا می شود.

آنها در 23 دسامبر 2021 مصادف با 2 دی 1400 در مجله «نیچر، Nature» گزارش کردند که آنتی بادی ها علیه بخشی از ویروس آنفولانزا، که گروه تحقیقاتی لقب «لنگر» به آن دادند، این توانایی را دارند که طیف گسترده ای از گونه های آنفولانزا را بشناسند؛ حتی زمانی که ویروس هر سال جهش پیدا می کند.

دکتر اندرو وارد، پروفسور زیست شناسی ساختاری و محاسباتی یکپارچه و نویسنده ارشد در تحقیقات اسکریپس می گوید: «همیشه کشف محل آسیب پذیر جدیدی از ویروس بسیار هیجان انگیز است، چون راه را برای طراحی عاقلانه واکسن هموار می کند.»

وی در ادامه می گوید: «همچنین این کشف نشان می دهد که بر خلاف همه آن سال ها و تلاش ها در مورد تحقیقات واکسن آنفولانزا، هنوز چیزهای جدیدی برای کشف وجود دارند.»

دکتر پاتریک ویلسون، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: «با شناسایی محل های آسیب پذیر آنتی بادی ها که تعداد زیادی از گونه های متفاوت آنفولانزا در آن مشترک هستند، می توانیم واکسن هایی طراحی کنیم که کمتر تحت تأثیر جهش های ویروسی قرار گیرند.»

وی که قبلاً در دانشگاه شیکاگو شاغل بود و اخیراً به عنوان پزشک اطفال و دانشمند در مؤسسه بهداشت کودکان «گِیل و ایرا دروکیر» در مرکز پزشکی «ویل کورنیل» استخدام شده است، اظهار می کند: «آنتی بادی های لنگری که ما تعریف می کنیم، به چنین محل هایی متصل می شوند. خود آنتی بادی ها نیز می توانند به عنوان داروهایی با کاربردهای درمانی متفاوت تولید شوند.»

در یک سال معمولی، آنفولانزا بیش از 20 میلیون نفر در ایالت متحده را مبتلا می کند که منجر به مرگ 20 هزار نفر می شود.

واکسن های آنفولانزا سیستم ایمنی بدن را وادار به تولید آنتی بادی هایی می کنند که رأس هماگلوتینین (HA) را بشناسد. این ماده، پروتئینی است که از سطح ویروس آنفولانزا بیرون می ریزد.

این رأس در دسترس ترین و متأسفانه ناپایدارترین ناحیه از HA است که سبب می شود هدف خوبی برای سیستم ایمنی باشد.

اغلب هر ساله رأس HA جهش پیدا می کند که مستلزم واکسن های جدیدی است.

محققان واکسن آزمایشی آنفولانزایی طراحی کرده اند که جهانی تر باشد و بدن را وادار به تولید آنتی بادی هایی علیه ناحیه ساقه HA کند (که کمتر متغیر است) و مانند تنه ای، بین ویروس آنفولانزا و رأس HA گسترش یابد.

در حال حاضر برخی از این واکسن های جهانی آنفولانزا در مراحل اولیه آزمایشات بالینی هستند.

در این مطالعه جدید تیم مشترکی از دانشمندان، 358 آنتی بادی متفاوت موجود در خون افرادی را تشخیص دادند که یا واکسن فصلی آنفولانزا را دریافت کرده بودند (کسانی که در مرحله اول آزمایشی واکسن جهانی آنفولانزا شرکت داشتند) و یا به طور طبیعی به آنفولانزا مبتلا شده بودند.

بسیاری از آنتی بادی های موجود در خون شرکت کنندگان، آنتی بادی هایی بودند که قبلاً برای تشخیص رأس HA یا ساقه آن شناخته شده بودند.

اما مجموعه ای از آنتی بادی های جدید مشخص شد. این آنتی بادی ها به انتهای ساقه، نزدیک جایی که هر مولکول HA به غشای ویروس آنفولانزا چسبیده است، متصل می شوند.

اولین نویسندگان این تحقیق – جولیانا هان، دانشمند آزمایشگاه «وارد» و جنا گات میلر، فوق دکترا و دستیار آموزشی در دانشگاه شیکاگو – این بخش از HA را «لنگر» نام گذاری کردند و مطالعه بیشتر بر روی آن را آغاز نمودند.

آخرین مطالب منتشر شده در سایت:

در کل، این دانشمندان از مجموع 21 نفر، 5 نوع آنتی بادی مختلف برای لنگر HA معرفی کردند.

آنها کشف کردند که این آنتی بادی ها انواع ویروس آنفولانزای H1 را، که مسبب بسیاری از گونه های فصلی آنفولانزا هستند، شناسایی می کنند.

برخی از آنتی بادی ها هم می توانند سویه های H2 و H5 همه گیر آنفولانزا را در بررسی های آزمایشگاهی تشخیص دهند. و این آنتی بادی ها با موفقیت، موش ها را در برابر ابتلا به 3 نوع مختلف ویروس آنفولانزای H1 محافظت کردند.

هان می گوید: «به منظور افزایش محافظت خود در برابر این ویروس های بسیار جهش یافته، لازم است تا جایی که می توانیم ابزار زیادی داشته باشیم. این کشف، هدف بسیار قوی تری را به گنجینه ما اضافه می کند».

اساساً این آنتی بادی ها در افراد به شکل نسبتاً شایعی بروز می کنند و به دسته ای از آنتی بادی ها تعلق دارند که ممکن است بدن هر فرد تولید کند – و این نکته مهمی است که در طراحی واکسن برای تحریک گسترش آنتی بادی ها باید در نظر گرفت.

گات میلر اضافه می کند: «سیستم ایمنی بدن از قبل توانایی تولید آنتی بادی برای این اِپیتوپ (واکنشگر ژنی) را دارد. بنابراین فقط به استفاده از روش های جدید مهندسی پروتئین بستگی دارد تا واکسنی ساخته شود که بتواند این آنتی بادی ها را به تعداد مناسب ایجاد کند.»

این محققان می گویند تکرار واکسن های جهانی آتی و بهبود یافته می تواند هدف مشخصی برای تولید آنتی بادی های لنگر باشد.

تا پیش از این، واکسن های جهانی که دانشمندان آن را طراحی می کردند، به این موضوع توجهی نداشت که آیا ناحیه لنگر ساقه به عنوان هدف حساب شود یا خیر.

مطلوب این است که واکسن جهانی آنفولانزا برای افزایش محافظت در برابر ویروس های در حال تکامل، به آنتی بادی هایی علیه بخش های چندگانه ویروس– مثلاً هم لنگر HA و هم ساقه– سوق داده شود.

محققان در حال برنامه ریزی مطالعات بعدی روی نحوه طراحی واکسنی هستند که به طور مستقیم لنگر HA را در گونه های متفاوت آنفولانزا هدف قرار دهد.

ترجمه: سیمین بافنده

منابع:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم