دسته بندی نشده

اسکار آکنه یک بیماری رایج در سنین نوجوانی

اسکار آکنه یک بیماری رایج در سنین نوجوانی است، هرچند که می­تواند در سنین بالاتر یا پایین­تر نیز دیده شود. آکنه می­تواند علل مختلفی داشته باشد. فرم رایج آکنه، آکنه ولگاریس است که به جوش غرور جوانی نیز معروف می­باشد.

درمان­های موضعی و خوراکی متفاوتی (مانند آنتی­بیوتیک ها، ایزوترتینوئین) برای این بیماری وجود دارد که بسته به شدت بیماری تجویز می­شود. یکی از مشکلات عمده آکنه برای بیماران اسکار یا جای جوش است.

اسکار جوش با داروهای موضعی (مانند محلول­های پیلینگ و کرم­های لایه­بردار)، جراحی (مانند ساب­سیژن،punch elevation ) و لیزر درمان می­شود. درمان آکنه و اسکار ناشی از آن در بیشتر موارد نیاز به ترکیب چندین روش درمانی با یکدیگر دارد.

برای جلوگیری از ایجاد اسکار بهتر است در ابتدای شروع آکنه و قبل از شدت گرفتن آن جهت درمان مراجعه نمایید.

برای جلوگیری از ایجاد اسکار بهتر است در ابتدای شروع آکنه و قبل از شدت گرفتن آن جهت درمان مراجعه نمایید.
برای جلوگیری از ایجاد اسکار بهتر است در ابتدای شروع آکنه و قبل از شدت گرفتن آن جهت درمان مراجعه نمایید.

کلینیک جوان به نقل از انجمن متخصصین پوست بریتانیا در این خبر به شما کمک می­کند تا بیشتر درباره آکنه بدانید. این که آکنه چیست، به چه دلیل به وجود می­آید و چه درمانی می­توان برای آن انجام داد.

اسکار آکنه پوست چیست؟

آکنه یک بیماری پوستی بسیار شایع است که با جوش­های سرسیاه، سر سفید و جوش­های چرکی شناخته می­شود. این بیماری معمولاً با بلوغ شروع می­شود و اغلب نوجوانان به آن مبتلا می­شوند.

آخرین مطالب منتشر شده در سایت:

آکنه از نظر شدت، از چند جوش در صورت، گردن و قفسه سینه، که بیشتر نوجوانان در برخی موارد به آن مبتلا خواهند شد، تا یک مسأله جدی­تر متفاوت است. یعنی تا حدی که ممکن است باعث اسکار یا اثر زخم (Scar) و تأثیر بر اعتماد به نفس افراد شود.

آکنه­ای که به دلیل بلوغ به وجود می­آید، تا اواخر دوره نوجوانی یا اوایل دهه بیست سالگی بر طرف می­شود، اما می­تواند در بعضی­ها برای مدت طولانی­تری ادامه داشته باشد.

ممکن است جوش برای اولین بار در افراد در اواخر دهه بیست یا حتی دهه سی پدید آید. گهگاه به صورت جوش­های سر سیاه یا چرکی روی گونه­ها یا بینی کودکان دیده می­شود.

علت اسکار آکنه چیست؟

غدد چربی افرادی که به آکنه مبتلا می¬شوند، به ویژه به سطح طبیعی هورمون¬های خاصی در خون زنان و مردان بسیار حساس هستند
غدد چربی افرادی که به آکنه مبتلا می¬شوند، به ویژه به سطح طبیعی هورمون¬های خاصی در خون زنان و مردان بسیار حساس هستند

غدد چربی افرادی که به آکنه مبتلا می­شوند، به ویژه به سطح طبیعی هورمون­های خاصی در خون زنان و مردان بسیار حساس هستند. این امر باعث می­شود غدد چربی بیش از حد چربی تولید کنند.

هم­زمان، سلول­های مرده پوست که منافذ را پوشش می­دهند، به درستی ریخته نمی­شوند و روی فولیکول ها (پیاز مو) را می­گیرند.

این دو عامل که منجر به تراکم چربی می­شوند، جوش­ های سر سیاه (جایی که تیرگی چربی و پوست مرده قابل مشاهده است) و جوش­های سر سفید را به وجود می­آورند.

باکتری آکنه (به نام پروپیونی باکتریوم آکنه Propionibacterium acnes) که روی پوست همه وجود دارد، معمولاً مشکلی ایجاد نمی­کند اما کسانی که مستعد آکنه هستند چربی زیاد پوست آنها محیط مناسبی فراهم می­کند که باکتری­ها می­توانند در آنجا چند برابر شوند.

این اتفاق باعث التهاب و تشکیل نقاط قرمز و چرکی در پوست می­شود. بعضی از آکنه­ها می­توانند به دلیل استفاده از داروهایی که برای بیماری­های دیگر تجویز می­شود یا داروهای ضد بارداری، به وجود آیند.

برخی از قرص­هایی که ورزشکاران در بدن­سازی مصرف می­کنند، هورمون­هایی دارد که باعث بروز آکنه و مشکلات دیگر می­شود.

آکنه می­تواند با تغییرات هورمونی همراه باشد. اگر رشد یا ریزش موی غیر طبیعی یا عادت ماهانه نامنظم دارید، یا تغییرات دیگری در بدن­تان مشاهده می­کنید، درباره آن با پزشک متخصص پوست و مو در کلینیک جوان شهر بوکان، خانم دکتر ناهید همتیان مشورت کنید.

آیا ارثی است؟

آکنه می­تواند ارثی باشد؛ البته باید ذکر کرد خود بیماری آکنه به ارث می­رسد و نه شدت آن. به این معنی که ممکن است فرد دچار آکنه بسیار شدید شده باشد در حالی در نسل قبل سابقه آکنه خفیف وجود دارد.

به طور کلی بسیاری از  موارد هر از گاهی و به دلایل نا مشخص رخ می­دهد.

چه شکلی است و چه حسی دارد؟

ظاهر آکنه چه شکلی است و چه حسی دارد؟
ظاهر آکنه چه شکلی است و چه حسی دارد؟

ظاهر عادی آکنه ترکیبی از این موارد است: پوست چرب، جوش­های سر سیاه و سر سفید، جوش ­های قرمز، جوش­ه ای چرکی بزرگ و دردناک و اسکار.

گاهی ممکن است جوش یا کیست­های ملتهب بزرگی پدید آید که در نهایت سر باز می کنند و محتویاتش بیرون می ریزد یا ممکن است بدون سر باز کردن التیام یابند.

پوست مبتلا ممکن است داغ، دردناک و به لمس حساس باشد.

همه­ی جوش­ها آکنه نیستند. بنابراین اگر مورد غیر طبیعی مثل کهیر (حساسیت پوستی) وجود دارد، توصیه می­شود با پزشک متخصص پوست و مو در کلینیک جوان شهر بوکان، خانم دکتر ناهید همتیان مشورت کنید.

اسکار آکنه چگونه تشخیص داده می­شود؟

آکنه به راحتی از ظاهر جوش­ها و پراکندگی آنها روی صورت، گردن، قفسه سینه یا پشت قابل تشخیص است.

با وجود این، آکنه تنوع زیادی دارد و پزشک متخصص پوست و مو پس از بررسی پوست می­تواند بگوید شما چه نوع آکنه­ای دارید. متداول­ترین نوع آکنه ولگاریس (acne vulgaris) است.

آیا می­توان بیماری آکنه را معالجه کرد؟

در حال حاضر «علاجی» برای این جوش ها وجود ندارد؛ گرچه مراقبت­های موجود می­تواند در جلوگیری از تشکیل جوش­ها و اسکار جدید بسیار مؤثر باشد.

چگونه می­توان آکنه را درمان کرد؟

اگر شما به آکنه مبتلا شده­اید و با داروهای بدون نسخه بهبودی حاصل نشده، احتمالاً وقت آن رسیده است که به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. به طور کلی اکثر درمان­ها چهار ماه طول می­کشد تا بیشترین اثر خود را داشته باشند.

آکنه را می­توان با روش­های زیر درمان کرد:

 • درمان­های موضعی، مانند داروهایی که به صورت مستقیم روی پوست استفاده می­شود.
 • آنتی­بیوتیک­های خوراکی، مثل قرص­
 • قرص­های ضد بارداری
 • کپسول­های ایزوترِتینویین (Isotretinoin)
 • درمان­های دیگر

درمان­های موضعی بیماری پوستی آکنه

معمولاً این روش اولین انتخاب افرادی است که آکنه خفیف تا متوسط دارند.

عوامل ضد آکنه مؤثر، متنوع است. نظیر:

 • بنزوئیل پیروکساید (benzoyl peroxide)
 • آنتی بیوتیک (مانند اریترومایسین erythromycin، تتراسایکیلین tetracycline و کلیندامایسین clindamycin)
 • رتینوید retinoid (مثل ترتینوین tretinoin، ایزوترتینویین isotretinoin و آداپالن adapalene)
 • آزلایک اسید azelaic acid
 • نیکوتینامید nicotinamide

با توجه به درمان، معمولاً این داروها باید هر شب یا روزی دو بار روی تمام ناحیه پوست مبتلا (مثلاً همه صورت) استفاده شود نه فقط روی جوش­ها.

بعضی از درمان­های موضعی می­تواند پوست را تحریک کند. بنابراین توصیه می­شود قبل از مصرف روی کل ناحیه، ابتدا روی قسمت کوچکی از پوست مبتلا استفاده شود سپس به زمان و وسعت محل استفاده تدریج افزایش یابد.

به عنوان مثال هفته­ای یک یا دو بار استفاده گردد و کم­کم به صورت روزانه و منظم مصرف شود. چنانچه این نوع درمان باعث تحریک پوست­تان می­شود، با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

درمان با آنتی­بیوتیک خوراکی

ممکن است پزشک متخصص پوست و مو یک دوره قرص­های آنتی­بیوتیک، معمولاً اریترومایسین یا نوعی تتراسایکلین، تجویز کند که گاهی اوقات با یک درمان موضعی مناسب ترکیب می­شود. برای دیدن اثر درمان، آنتی­بیوتیک­ها باید حداقل 2 ماه مصرف و تا بهبودی، دست کم 6 ماه ادامه داده شوند.

بعضی از آنتی­بیوتیک­ها را نباید هم­زمان با غذا مصرف کرد. بنابراین دستور مصرف آنها را با دقت بخوانید.

درمان با قرص های ضد بارداری

بعضی از انواع قرص­های ضد بارداری برای زنانی که آکنه دارند، سودمند است.

مؤثرترین این قرص­ها مسدودکننده­های هورمونی هستند که مقدار چربی تولید شده توسط پوست را کاهش می­دهند.

معمولاً سه تا چهار ماه طول می­کشد تا نتیجه مطلوب آشکار شود. گرچه ممکن است به این دلیل به آنها قرص­های ضد بارداری داده نشده باشد، اما این قرص­ها به جلوگیری از بارداری هم کمک می­کند.

چون این قرص­ها مانع تخمک­گذاری می­شوند، برای دختران نوجوانی که تخمک­گذاری آنها به خوبی انجام نمی­شود، روش چندان مناسبی نیست.

این قرص­ها احتمال خطر لخته­ های خونی را که می­توانند خطرناک باشند، بالا می­برد.

این روش برای افراد سیگاری، اشخاصی که اضافه وزن دارند یا در خانواده خود سابقه لخته خون دارند، خطر بیشتری دارد.

ایزوترتینوئین

این روش یک درمان قدرتمند و بسیار مؤثر برای آکنه است که تا دو سال بعد از دوره درمان، بیشتر بیماران از فواید آن بهره­مند می­شوند.

با این حال امکان دارد باعث بروز عوارض جانبی خطرناکی شود که فقط می­تواند تحت نظارت متخصص پوست و مو تجویز شود.

این دارو می­تواند به جنین آسیب برساند. تمامی زنانی که از این دارو استفاده می­کنند باید حداقل چهار هفته قبل از درمان، حین درمان و حداقل چهار هفته بعد از درمان  به طور جدی از بارداری جلوگیری کنند.

نگرانی­ هایی وجود دارد که ایزوترتینوئین ممکن است باعث افسردگی و احساس خودکشی شود. اسکارآکنه اغلب به تنهایی باعث احساس افسردگی می­شود، در نتیجه می­تواند مسأله را بغرنج کند.

برای درمان با این دارو توصیه می­شود درباره جزئیات تاریخچه افسردگی یا بیماری­های روانی دیگر چه در خود و چه در سایر اعضا خانواده با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید. میزان مصرف دارو بر اساس وزن بیمار تعیین می­شود و حداقل دوره مصرف ایزوترتینوئین چهار ماه طول می­کشد.

این زمان بر اساس میزان دوز مصرفی دارو در هر روز می­تواند طولانی­تر هم باشد.طی مدت درمان با ایزوترتینوئین معمولاً پوست، مخصوصاً اطراف لب خشک می­شود. استفاده منظم از مرطوب­کننده لب معمولاً مفید است.

این عوارض در مناطق با آب و هوای خشک بیشتر دیده می­شود.

اسکار آکنه اغلب چند هفته قبل از بهبودی، کمی بدتر می­شود. بهبودی طی دوره درمان تدریجی است بنابراین اگر این فرآیند به نظرتان کند است، نا امید نشوید.

تأکید می­شود هزاران نفر از روش درمانی با ایزوترتینوئین بدون عوارض جانبی خطرناک بهره­مند شده­اند.

روش­های درمانی دیگر اسکار آکنه

روش­های زیادی از نوردرمانی و لیزردرمانی برای درمان آکنه التهابی (Inflammatory acne) وجود دارد.

 اما با مطالعه این روش­ها نتایج مختلفی به دست آمده است که نشان می­دهد این روش معمولاً در درمان آکنه التهابی شدید بی تأثیر هستند.

روش­های جراحی (مثل ساب سیژن) و  لیزر پوست صورت برای کاهش اسکار پس از آکنه، روش ثابت  شده­ای است.

حداقل تا 6 ماه بعد از تکمیل دوره­ی ایزوترتینوئین، نباید درمان با لیزر انجام شود. برای جبران تغییرات رنگ پوست که گاهی بعد از درمان آکنه باقی می­ماند، روش­های درمانی متنوعی وجود دارد. همچنین می توان از پوشاندن پوست نیز استفاده کرد.

خودمراقبتی (چه کاری می­توانم انجام دهم؟)

جوش¬ها را نکنید و یا فشار ندهید. چون معمولاً این کار آنها را بدتر می¬کند و ممکن است زخم شود.
جوش¬ها را نکنید و یا فشار ندهید. چون معمولاً این کار آنها را بدتر می¬کند و ممکن است زخم شود.
 • جوش­ها را نکنید و یا فشار ندهید. چون معمولاً این کار آنها را بدتر می­کند و ممکن است زخم شود. این کار موجب افزایش احتمال ایجاد اسکار می­شود.
 • به هر طریقی که به آکنه مبتلا می­شوید، کنترل آن به محض آشکار شدن، اهمیت دارد. این کار کمک می­کند تا جای زخم­ها دائمی نشود و ناراحتی شما را کاهش دهد.

اگر آکنه شما خفیف است، مرحله اول استفاده از داروهای بدون نسخه است.

 • انتظار نداشته باشید کمتر از دو ماه از شروع درمان، بهبودی زیادی حاصل شود. مطمئن شوید که روش استفاده­ی آنها را به درستی فهمیده­اید تا بیشترین نتیجه را بگیرید.
 • بعضی از درمان­های موضعی ممکن است از زمان شروع مصرف پوست را خشک یا تحریک کند.

اگر هنگام استفاده از لوسیون یا کرم صورت شما قرمز یا تحریک شد، چند روز درمان را متوقف کنید و با مقدار کم درمان را شروع و به تدریج به مقدار اولیه برسانید.

 • احتمالاً آرایش کردن به اعتماد به نفس شما کمک می­کند. از محصولاتی استفاده کنید که بدون چربی (oil-free) یا بر پایه آب (water-based) هستند.

محصولاتی انتخاب کنید که برچسب non-comedogenic (نباید باعث جوش سر سیاه یا جوش سر سفید شود) یا non-acnegenic (غیر آکنه ­زا) داشته باشند.

 • پوست خود را تمیز کنید و آرایش­تان را با یک صابون ملایم، پاک­کننده ملایم و آب یا صابون بدون چربی پاک کنید.

محکم مالیدن می­تواند پوست شما را تحریک کند و باعث بدتر شدن اسکار آکنه شود.

به خاطر داشته باشید جوش­های سر سیاه به دلیل بد شستن به وجود نمی­آیند. این که برخی از مردم فکر می­کنند جوش سرسیاه ناشی از عدم پاکیزگی فرد مبتلا است، یک باور غلط است.

 • شواهد کمی وجود دارد که برخی غذاها نظیر شکلات و «فست فود» باعث آکنه می­شوند. با این حال سلامتی شما با یک رژیم غذایی متعادل شامل میوه و سبزیجات تازه، تضمین می­شود.
 • استرس معمولا باعث بدتر شدن آکنه می­شود.

ترجمه: سیمین بافنده

منابع:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم